Koronavirus

V nemocnicích ubývá hospitalizovaných. V mnoha případech kvůli tomu, že zemřou

V přeplněných nemocnicích začínají klesat počty hospitalizovaných s koronavirem. Na řadě míst je to ale bohužel částečně i kvůli tomu, že pacienti v těžkém stavu častěji umírají. Za posledních 10 dní zemřelo s covidem v Česku 980 lidí a celkový počet obětí tak překročil hranici 35 tisíc. Alarmující je podle lékařů i to, že na přístrojích končí stále mladší neočkovaní lidé.

Úplný vrchol této epidemické vlny mají přeplněné nemocnice nejspíš za sebou. Jenže hlavně na Moravě se lůžka v kovidáriích teď uvolňují často kvůli tomu, že pacienti boj s koronavirem prohrávají. Čísla zemřelých jsou někde nejhorší za celou dobu epidemie.

Alarmující je situace na Vysočině. Jen za poslední tři dny zemřelo ve tamních nemocnicích s koronavirem 17 pacientů. Nejhorší je to v Jihlavě. "Jenom včera to byli tři pacienti, jsou to stále mladší ročníky a většina z nich je neočkovaná," shrnula mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

"Za poslední týden evidujeme už 11 úmrtí pacientů s covidem," řekl primář Diagnosticko-terapeutického centra FN Brno Bohunice Petr Benda. "Od 6. do 12. to byli tři pacienti na nemoc covid-19 v naší nemocnici," popsal mluvčí olomoucké fakultky Adam Fritscher.

Související obsah

​Zvýšené počty zemřelých v nemocnicích se projevují i v krematoriích. Dovezou jim tam teď denně čtyřikrát více nebožtíků než třeba v listopadu. "Měli jsme 38 žehů za dva dny. Museli jsme najet na vícesměnný provoz," přiblížil za jihlavské krematorium mluvčí městských služeb Martin Málek.

I ti, kteří nákazu přežijí, ale čím dál častěji končí ve vážných stavech a na dýchacích přístrojích. Nejsou výjimkou už ani čtyřicátníci. "Jedenáct z nich je na umělé plicní ventilaci, ve vážném stavu jsou například i ročníky 75 nebo 79, jde především o neočkované pacienty," uvedla mluvčí zlínské nemocnice Renáta Večerková.

Související obsah

​"Na intenzivní péči máme až 70 procent neočkovaných, z čehož i jednoho 30letého mladého muže, který je na plicní ventilaci," dodal Benda z FN Brno Bohunice.

Na jihlavském ARO ležela s koronavirem v kritickém stavu i těhotná 40letá neočkovaná rodička. Lékaři jí museli akutně provést císařský řez. Dítě bohužel porod nepřežilo. Ona sama bojuje o život a je na mimotělním oběhu.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz