Domácí

Babiš nechá firmy ve svěřenských fondech. Noví ministři musí vyřešit střet zájmů do 30 dní

Babiš nechá firmy ve svěřenských fondech. Noví ministři musí vyřešit střet zájmů do 30 dní
Zdroj: TV Nova

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který čelí podezření ze střetu zájmů kvůli vlivu na holding Agrofert, nechá firmy i po odchodu z funkce zaparkované ve svěřenských fondech. Členové nového kabinetu mají naopak 30 dnů na to, aby se s neslučitelnými aktivitami a případným střetem zájmů vypořádali. Týká se to například Jozefa Síkely (za STAN) nebo Vlastimila Válka (TOP 09).

Bývalý premiér a současný poslanec Andrej Babiš televizi Nova v úterý potvrdil, že Agrofert nechá ve svěřenském fondu. "Pro pana Babiše se odchodem do opozice nic nemění. I jako opoziční politik nechá svou bývalou firmu ve svěřenských fondech," uvedl Vladimír Vořechovský, mluvčí Andreje Babiše.

Podle politologa Zdeňka Zbořila tím vyslal Babiš rázný vzkaz politické konkurenci. "Je to jasným důkazem toho, že chce zůstat v politice, možná, že se to bude týkat prezidentských voleb," vyjádřil se Zbořil.

Související obsah

Noví ministři musí vyřešit případný střet zájmů či jiné neslučitelné aktivity podle zákona do 30 dnů od jmenování. Například Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ještě kvůli covidu na ministerské křeslo ani neusedl a už se pod ním třese.

Když byl totiž ředitelem Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, uděloval by dotace právě Agrofertu. Tyto aktivity už rok prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). "Antibabišiáda, která se tu teď pěstovala šest let, se najednou obrací proti možným kandidátům," okomentoval vývoj situace politolog Zbořil.

Ukončení podnikání

Svoje podnikání musel ukončit nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Je jediným jednatelem společnosti Avtokrat consult poskytující školení pro lékaře. "Vzhledem k tomu, že ministři podnikat nesmějí, tak pan Válek tuto činnost ukončuje," informoval mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob.

Válek s podnikáním končí, ale mrzet ho to asi příliš nebude. Podle webu Hlídač státu totiž Avtokrat consult za posledních 6 let uzavřela jen jednu státní zakázku.

Dalším, kdo se vyhnul střetu zájmů po svém nástupu na ministerský post, je ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Oba podíly ve dvou firmách investujících do technologických firem a startupů prodal jejich zakladateli.

Související obsah

"Včera jsem podíl prodal svým bývalým kolegům, a to za stejnou cenu, za kterou jsem ho od nich koupil," okomentoval Síkela, jak naložil se svým podílem ve firmách.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS) po nástupu na ministerstva rezignovali na starostovské posty ve svých obcích. Černochovou na Praze 2 nahradila Alexandra Udženija (ODS). Kupku v obci Líbeznice nahradil dosavadní místostarosta Jan Havlíček (ODS).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz