Zahraničí

Omikron má osm nových příznaků, nakažených může být daleko více

Omikron má osm nových příznaků, nakažených může být daleko více
Zdroj: TV Nova

Koronavirová varianta omikron se rychle šíří světem. Její příznaky jsou ale jiné než u dosud známých mutací. Podle nedávné studie navíc vakcíny přestávají proti ní chránit a je potřeba mít třetí dávku očkování.

Variantu omikron zaznamenalo podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 90 zemí světa. Mutace se rychle šíří ve státech, kde má obyvatelstvo vysokou úroveň imunity, podle odborníků však není jasné, čím je šíření způsobeno. Buď schopností viru obejít imunitu, nebo jeho vyšší přenosností.

V Česku dosud laboratoře potvrdily několik desítek případů této varianty. Podle expertů jich však může být mnohem více.

Související obsah

Podle výsledků nejnovější studie se u omikronu objevilo osm nových příznaků. Nejčastěji se u pacientů objevuje škrábání v krku, rýma, únava, kýchání, bolesti zad, bolesti hlavy, noční pocení a bolesti svalů. Informoval o tom web Mirror.

Studie zjistila, že pouze polovina lidí, kteří byli v poslední době pozitivní na koronavirus, trpěla dosud známými příznaky jako horečka, ztráta chuti a čichu nebo kašel. 

Související obsah

"Nejlepší ochranou proti omikronu je třetí dávka očkování, která posouvá účinnost na 75 %," řekl autor studie Tim Spector. 

Vakcíny totiž přestávají být pro tuto variantu účinné. Vědci testovali krev lidí, kteří mají vakcíny od firmy Moderna, Johnson & Johnson a Pfizer. Vzorky nechali působit s pseudovirem, který připomíná variantu omikron. Testy ukázaly, že ochrana vakcín zde byla nízká až chybějící.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz