Insolvence

Piloti chtějí, aby Smartwings vyhlásila úpadek. Tvrdí, že jim dluží milionové odstupné

Letecká společnost Smartwings je v insolvenčním řízení. Vyhlášení úpadku se domáhá pětice zahraničních pilotů. Ti tvrdí, že jim společnost dluží peníze za odstupné ve výši jeden a půl až čtyři miliony korun. Největší česká letecká společnost je kvůli koronavirové krizi a rušení letů dlouhodobě v ekonomických problémech. Její dceřinná společnost České aerolinie je v úpadku už od března.

Vyhlášení úpadku se domáhá pětice pilotů z Dánska, Itálie, Maďarska a Bulharska, těm má letecká společnost dlužit mezi jedním a půl až 4 miliony korun na odstupném. Pohledávky měly vzniknout loni po vypuknutí pandemie koronaviru.

"Zaměstnavatel na základě svého jednostranného rozhodnutí přestal plnit uzavřené smlouvy a hradit věřitelům sjednané odměny, zbavil je tak ze dne na den jakýchkoliv příjmů a uvrhl do stavu hmotné nouze," uvedl advokát Martin Vacek.

Podle pilotů měla letecká společnost v případě ukončení smlouvy z její strany vyplatit pilotům odstupné ve výši šesti měsíčních odměn. Společnost Smartwings se dle její mluvčí stala předmětem šikanózního insolvenčního návrhu a pohledávky od pěti bývalých externích pilotů neuznává.

Související obsah

​"Společnost Smartwings se skupinou pilotů opakovaně jednala a navrhovala smírné mimosoudní řešení, které však tato skupina pěti pilotů odmítla a místo toho se rozhodla vydírat společnost prostřednictvím návrhu na zahájení insolvenčního řízení," řekla za společnost její mluvčí Vladimíra Dufková.

Letecká společnost se hodlá bránit a v této souvislosti podala na piloty trestní oznámení. "Smartwings není v dobré finanční situaci, je zadlužená až po uši. Dluží zhruba dvě miliardy korun u čtyř bankovních institucí, takže ta situace je velice náročná. Společnost to zvládne vyřešit, nicméně i mediálně to společnost poškozuje, jak v očích zákazníků, tak ale i zaměstnanců, koneckonců, stěžují si bývalí zaměstnanci," ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Cestovní kanceláře se nebojí se společností spolupracovat. "Insolvence u letecké společnosti vůbec ještě neznamená krach té letecké společnosti, ta normálně funguje dál a létá tak, jak má. To znamená, že my jako cestovní kanceláře v tuhle chvíli rozhodně nepropadáme žádné panice," řekl televizi Nova místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Na provozu společnosti se nic nemění. Smartwings zajišťuje všechny lety podle plánu a během vánočních svátků nabídne přes 550 letů.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz