Počasí

Do Česka letos dorazily "zelené" Vánoce. V budoucnu budou čím dál častější

Do Česka letos dorazily "zelené" Vánoce. V budoucnu budou čím dál častější
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Na Štědrý den letos bude až 10 stupňů Celsia a v nižších polohách bude sníh jen nesplněným snem. Přitom ještě čtvrteční pravé poledne přineslo na celé území mráz. Výrazný nárůst teplot přišel až během noci na Štědrý den po přechodu teplé fronty. Podle meteoroložky v budoucnu budou "zelené" Vánoce výrazně častějším jevem.

Štědrý den bude letos už jedenáctý v řadě ve znamení zelené trávy. Bílé Vánoce si tak užijí jen obyvatelé horských oblastí. Odpolední teploty se budou na většině území pohybovat od 5 do 10 stupňů.

"Pravděpodobnost bílých Vánoc se u nás v nížinách pohybuje okolo 30 % za posledních 60 let," vysvětluje meteoroložka Dagmar Honsová. Už naši předci si začali všímat tzv. předvánoční oblevy, kdy se vždy těsně před Vánoci nebo během vánočních svátků výrazně oteplí.

Související obsah

​Proto už v 17. století vznikla pranostika: "Na Adama a Evu čekejte oblevu." V posledních letech se dokonce několikrát stalo, že na Velikonoce, svátky jara, byly teploty nižší než na Štědrý den. Například letos na Velikonoce v Česku sněžilo, a to i v Praze.

Podle meteoroložky bychom si na "teplé" Vánoce měli zvykat, protože změny klimatu jsou neúprosné. "Výhledy klimatických změn, které hovoří o dalším nárůstu teplot vzduchu, se přiklání k tomu, že Vánoc na sněhu bude ubývat nejen v nížinách, ale také v horských oblastech," uvedla Honsová.

Související obsah

Teplotní rekordy na Vánoce v posledních letech

V posledních letech na Štědrý den padaly teplotní rekordy – v roce 2017 bylo v Albrechticích 11,2 stupně Celsia, v roce 2015 v Táboře 11,3 a o dva roky dříve v Bohumíně 13,2. Na 24. prosince byla u nás nejvyšší teplota naměřena v roce 1958 na stanici Lučina, a to 14,5 stupně Celsia.

Štědrý den v minulých letech jedním slovem Zdroj: TN.cz

Kde v Evropě budou Vánoce bílé?

V rámci Evropy budou nejvyšší teploty a slunečné počasí panovat na Kanárských ostrovech, kde bude až 24 stupňů Celsia. Na Pyrenejském poloostrově, Baleárských ostrovech a Apeninském poloostrově budou teploty do 17 stupňů. Na Balkáně bude slunečno a teploty budou dosahovat 15 stupňů. V těchto končinách tak bílé Vánoce rozhodně nebudou.

Související obsah

​Ani ve Velké Británii a západní Evropě to nevypadá nadějně. Převládat bude sice velká oblačnost, teploty ale budou do 10 stupňů Celsia a doprovázet je bude spíše déšť a přeháňky.

Bílé Vánoce si tak užijí především severské země. "Nejnižší teploty budou panovat v evropské části Ruska a na severu Švédska – teploty tam budou kolem 10 stupňů," řekla Honsová.

Sněhová pokrývka na Štědrý den v Evropě Zdroj: www.wetterzentrale.de

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz