Domácí

Nové ohnisko ptačí chřipky! Budou muset utratit nejméně 90 tisíc slepic

Veterináři objevili v drůbežárně v Libotenicích na Litoměřicku nové ohnisko ptačí chřipky. Ve velkochovu je skoro čtvrt milionu slepic. Krajská veterinární správa ve čtvrtek rozhodne, kolik ptáků bude nutné utratit.

Výskyt ptačí chřipky potvrdily rozbory krajské veterinární správy, veterináři ještě čekají na potvrzení nákazy z odebraných vzorků a poté budou rozhodovat o tom, jaká opatření v chovu zavedou. Už teď je ale jasné, že část budou muset utratit.

Související obsah

​"Byla potvrzena aviární influenza, to je typ, který je za určitých okolností přenosný i na člověka. Teď se rozhoduje, jaká část toho chovu (nebo jestli celá) se zlikviduje. Likvidace se dělá uspáním kysličníkem uhličitým. Ta největší hala, která má zhruba přes 90 tisíc kusů, tak ta bude zlikvidovaná určitě. Bude tam vytyčené ohnisko, tříkilometrové ochranné pásmo," popsal ředitel Krajské veterinární správy pro Ústecký kraj Petr Pilous.

Informace o dalším ohnisku ptačí chřipky přichází pouhé dva dny poté, co se rozhodlo o likvidaci několika hejn ptáků u rybníka Velebil na Českobudějovicku. Jde o soukromý šlechtitelský chov, už v listopadu tam veterináři utratili 2 500 ptáků. Minulý týden pak veterináři potvrdili nákazu ptačí chřipkou také v malochovu drůbeže v Řečicích, letos už v Česku museli utratit přibližně čtvrt milionu ptáků a drůbeže. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz