Koronavirus

Ministerstvo otočilo, změnilo opatření v den jeho vyhlášení. "Udělali jsme chybu"

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo změnu v podmínkách cestování do České republiky, která se měla dotknout i samotných českých občanů. Ti by nově museli předkládat výsledek PCR testu i v případě, že jsou očkovaní nebo prodělali covid. Večer se ale ministerstvo na twitteru omluvilo, že udělalo chybu a ještě ten den slíbilo úpravu opatření. Podmínky vstupu se tak zpřísní jen pro cizince.

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy. Rozhodlo se navíc sjednotit podmínky příjezdu ze zemí s nízkým (zelená kategorie) a středním rizikem (oranžová kategorie) nákazy.

"Nové podmínky se týkají rozšíření povinnosti disponovat PCR testem před vstupem na území České republiky, a to i pro očkované osoby a osoby po prodělaném onemocnění covid-19, a to ze všech zemí bez ohledu na míru rizika nákazy. U očkovaných osob a osob pro prodělaném covidu nová pravidla týkající se předvstupního testu až od 3.1.2022," uvedlo ministerstvo.

Související obsah

​Ještě ten samý den ale svůj postoj přehodnotilo. "Pro Čechy se při návratu do ČR nic nemění. Pro občany ČR, občany EU a občany třetích zemí s přechodným či trvalým pobytem na území ČR zůstanou podmínky návratu do země stejné jako doposud. Podmínky vstupu do ČR se zpřísňují pouze pro cizince," napsal resort večer na twitter. 

"Takto bude ještě dnes upraveno ochranné opatření. Při jeho přípravě a zveřejnění došlo k nedorozumění. Omlouváme se všem, kterých se mohla tato chyba dotknout, za způsobené komplikace," dodalo ministerstvo.

Změny na semaforu

Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) aktuálně patří Vatikánský městský stát. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Argentina, Austrálie, Bahrajn, Chile, Indonésie, Kolumbie, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Peru, Spojené arabské emiráty, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan.

Související obsah

​Další kategorií jsou země nebo teritoria, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Do této kategorie se momentálně řadí Rumunsko a Azorské ostrovy.

Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Bulharsko, Finsko, Malta, Itálie a Švédsko.

Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie) spadá Andorra, Belgie, Dánsko, Chorvatsko, Francie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Kypr, Norsko, Monako, Island, Irsko, Rakousko, Řecko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Portugalsko vč. Madeiry, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko vč. Baleárských a Kanárských ostrovů a Švýcarsko a ostatní třetí země mimo EU.

Mapa zemí podle míry rizika nákazy (27. 12.):

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

​Při návratu ze všech zemí je nutné vyplnit tzv. příjezdový formulář, s výjimkou lidí, kteří po celou dobu cestují pouze individuální dopravou.

Pro návrat ze zemí z červené kategorie platí stejná pravidla jako při návratu z tmavě červené kategorie. Tito lidé musejí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto cestovatele platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 7. den po vstupu na území ČR. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději 14. den PCR test.

Podmínky testování při návratu ze všech kategorií se netýkají lidí, kteří mají alespoň 14 dní po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování) nebo těch, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit příjezdový formulář.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz