Domácí

Vojtěch půjde do Finska. Lipavský nehodlá měnit nominace na velvyslance

Vojtěch půjde do Finska. Lipavský nehodlá měnit nominace na velvyslance
Zdroj: KAREL KOPÁČ / CNC / Profimedia

Bývalý ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch bude dělat ve Finsku velvyslance. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se rozhodl neměnit nominace vlády Andreje Babiše (ANO).

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) měl dříve výhrady k nominaci někdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na pozici velvyslance ve Finsku. Nakonec se ale rozhodl na nominantech nic neměnit, uvedl Deník N.

"Samo ministerstvo zahraničních věcí v tuto chvíli nebude iniciovat žádné změny v již schválených nominacích," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Anna Kovářová. Změny nechystá ani premiér Petr Fiala (ODS).

Lipavský přitom dříve tvrdil, že Vojtěch pro takovou pozici nesplňuje kritéria. Nyní pro Deník N upozornil, že se jedná o sdílenou kompetenci prezidenta a vlády. "A to je tedy potřeba respektovat a postupovat ve shodě," prohlásil.

Související obsah

Ministrovi zahraničí vadil i zástupce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Petr Pirunčík, kterého minulá vláda nominovala na velvyslance na Ukrajině.

"Česko má výborné vztahy s Ukrajinou, ovšem s výjimkou prezidenta. V situaci, kdy by Česko vyslalo diplomata, který dlouhé roky pracoval pro prezidenta Miloše Zemana, bude mít velmi náročnou misi," řekl v listopadu k nominaci Pirunčíka pro Deník N. Nakonec se ale rozhodl jeho odjezdu na Ukrajinu nebránit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz