Domácí

Delší otcovská, jiné podmínky pro ošetřovné. Mění se některé dávky

Delší otcovská, jiné podmínky pro ošetřovné. Mění se některé dávky
Ilustrační foto | Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Otcovská dovolená bude od nového roku trvat o týden déle, dostupnější bude i dlouhodobé ošetřovné pro osoby v nevyléčitelném stavu a bez přechozí hospitalizace.

Otcovská dovolená bude od 1. ledna 2022 delší. Místo jednoho týdne bude trvat 14 dnů. Nadále však otcovskou nelze přerušit a je nutné ji vyčerpat v celé délce.

Doposud bylo možné nastoupit na ni pouze do šesti týdnů od narození dítěte. V případě, kdy dítě musí zůstat v nemocnici, se nově období prodlužuje o dny tohoto pobytu, které spadají do šestinedělí. 

"Pokud by doba šestinedělí uplynula v průběhu hospitalizace dítěte, lze nastoupit na otcovskou po skončení hospitalizace, a to v období, které trvá tolik dnů, kolik trvala hospitalizace v období šestinedělí, nejdéle však do jednoho roku věku dítěte," uvedla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Související obsah

"Smyslem úpravy je, aby pojištěnci mohli otcovskou čerpat během období šesti týdnu nezkrácených hospitalizací," dodala ČSSZ. Stále platí, že ji lze čerpat i v situaci, kdy je matka nebo dítě v nemocnici.

Pokud pojištěnec využije možnosti dle nové úpravy a nastupuje na otcovskou po uplynutí šesti týdnu, musí doložit potvrzení lékaře, které bude přístupné na ePortálu ČSSZ

Zdroj: Peníze.cz - Otcovská poporodní péče

Dlouhodobé ošetřovné

Dále bude možné čerpat dlouhodobé ošetřovné při poskytování péče o lidí v nevyléčitelném stavu. Podmínkou nároku pečující osoby na dlouhodobé ošetřovné byla dosud alespoň sedmidenní pobyt v nemocnici. Nově budou stačit čtyři dny a nárok na dávku bude možné vznést i zpětně 15 dní po jeho skončení.

Vypočítat si výši ošetřovného můžete pomocí kalkulačky ministerstva sociálních věcí.

pa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz