Koronavirus

Izrael mění taktiku v boji s omikronem. Ve hře je hromadná nákaza

Izrael mění taktiku v boji s omikronem. Ve hře je hromadná nákaza
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Izrael nemá žádný plán, jak zastavit šíření varianty omikron, která už zasáhla většinu země. Někteří odborníci ale věří, že cestou by mohlo být promoření obyvatelstva. V zemi totiž sice přibývá počet nakažených, nepřibývá ale počet lidí, kteří by byli v nemocnici ve vážném stavu.

Izrael stojí před pátou vlnou koronavirové pandemie. Nikdo ale nepřišel s plánem, který by pomohl odvrátit nezadržitelný omikron. Izrael tak nejspíš vsadí na kolektivní promořování. 

"Pátá vlna možná skončí, když se nakazí velký počet lidí," řekl profesor Cyrille Cohen pro Jerusalem Post. Podle něj je jedinou možností, jak se dostat z pandemie vystavit masu lidí nákaze. 

Související obsah

Třetí vlnu nákazy v Izraeli zastavila očkovací kampaň, čtvrtou zase třetí posilující dávka vakcíny. Zatím se ale nezdá, že by se objevilo zázračné řešení proti omikronu. "Tuto vlnu nezastavíme," řekl profesor Hagai Levine, předseda izraelské asociace lékařů veřejného zdraví.

Špičky izraelského ministerstva zdravotnictví tak přemýšlejí nad tím, že zkusí pomocí hromadné nákazy zastavit covid. O kolektivní imunitě přemýšlí na příkladu chřipky. "Když má někdo chřipku, nakazí další tři lidi, kteří pak virus šíří. Příště se ale daný člověk uzdraví rychleji a nakazí jen jednoho člověka. Nakonec nemoc s nikým nesdílí, a ta se přestane šířit," píše web Jerusalem Post.

Související obsah

​Změna přístupu také souvisí s publikovanou studií MedRXiv, která odhalila, že lidé, kteří se nakazí variantou omikron, jsou chránění před mutací delta. "Pokud se studie ukáže jako pravdivá, možná omikron bude znamenat přechod do endemického stavu viru, řekl Levine.

Levine tvrdí, že Izrael musí přestat myslet na covidové vlny. "Musí začít přemýšlet o posílení imunity a odolnosti komunity proti viru investováním do opatření v oblasti veřejného zdraví a podpory očkování," dodal. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz