Koronavirus

Omikron ve světě láme rekordy. Některé země přesto zmírňují opatření

Počty nakažených koronavirem dramaticky rostou. Už čtvrtý den v řadě přesahují počty nových případů ve světě hranici jednoho milionu za den. Zatímco některé státy se rozhodly zpřísnit preventivní opatření, jiné od nich ustupují, zejména v souvislosti s povinnou karanténou. Zkrátit dobu strávenou v izolaci se rozhodlo například Španělsko, Itálie nebo Spojené státy.

Více než 484 000 nakažených za jediný den. Rekord, který v žádné jiné zemi na světě zatím ještě nepadl. Ve Spojených státech se ale bleskově šíří varianta omikron. Před testovacími centry se tvoří dlouhé fronty a v přeplněných nemocnicích se čím dál častěji objevují i děti. Přesto tamní vláda zvažuje zkrácení karantény u bezpříznakových pacientů z deseti na pět dní.

"Doporučujeme pětidenní karanténu s následným přísným používáním roušky po dobu dalších pěti dnů," uvedlo tamní Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Podle epidemiologů jsou nakažení nejinfekčnější dva dny před rozvinutím příznaků až tři dny po něm. Pětidenní izolace je tedy podle nich dostačující.

Zkrátit povinnou dobu izolace pro pozitivně testované se rozhodlo i Španělsko. Konkrétně mají lidé být izolovaní sedm místo deseti dnů. Za posledních 24 hodin přitom země hlásí přes 100 tisíc nakažených.

Související obsah

"Jsme lépe připravení a lépe chránění, než jsme byli před rokem. Více než 90 procent obyvatel je plně naočkováno. Většina případů nákazy je navíc bez příznaků," řekl španělský premiér Pedro Sánchez.

Podobnou cestou se vydala i Itálie. Ta ve středu zrušila povinnou karanténu pro všechny, kteří přišli do kontaktu s nakaženou osobou za předpokladu, že nedávno podstoupili očkování druhou nebo třetí dávkou. Nemusí do ní ani lidé, kteří si nemocí nedávno prošli.

Kvůli malému počtu hospitalizovaných se zmírňují podmínky pro nástup do karantény i v Izraeli. Těm, kteří byli v kontaktu s nakaženým člověkem, nově postačí mít negativní antigenní test.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz