Domácí

Novinky od 1. ledna: Zvýšená minimální i čistá mzda, změny v testech. PŘEHLED

V novém roce nás čeká mnoho změn, které se dotknou většiny Čechů. Ať už v rámci běžného života, práce nebo třeba ekonomiky. Podívejte se na přehled novinek, které začínají platit od 1. ledna 2022.

Rok 2022 přinese velkou řadu novinek a změn. Přestože ne všechny jsou úplně příjemné, řadu lidí například potěší, že jim zbyde více peněz z výplaty. Radují se také senioři, kteří také dostanou přidáno.

Zvýší se čistá i minimální mzda

Lidé se v příštím roce mohou těšit na to, že dostanou více peněz. Zvyšuje se totiž o tři tisíce základní sleva na poplatníka z 27 840 korun na 30 840 korun. Rodičům se navíc zvedne také daňové zvýhodnění na druhé dítě o téměř tři tisíce.

Kromě toho od ledna poroste také minimální mzda na 16 200 korun hrubého měsíčně. Kolik peněz dostanete si můžete vypočítat zde.

Související obsah

Zvýšení důchodů

Českým důchodcům se od 1. ledna zvýší penze v průměru o 805 korun. Týká se to nejen těch starobních, ale také invalidních, vdovských a vdoveckých nebo sirotčích. Základní výměra vzroste o 350 korun. Výši vaší penze si můžete spočítat v tomto článku na TN.cz, kde zjistíte také další informace.

Vyšší podpora v nezaměstnanosti

Od začátku roku 2022 mohou dostávat nezaměstnaní vyšší podporu. Horní limit se zvedne z 20 075 na 21 488 korun měsíčně. Při rekvalifikaci lidé navíc dostanou daleko více, částka bude činit maximálně 24 081 korun. Kdy máte na podporu v nezaměstnanosti nárok a jak dlouho ji můžete pobírat, se dozvíte na stránkách Úřadu práce ČR (ÚP ČR).

Změny v zákonech

Rok 2022 přinese také řadu změn v českých zákonech. Ty se dotknou například dodavatelů energií, chovatelů jedovatých hadů a zvířat se zvláštní péčí nebo lidí, kteří pečují o své blízké. Více se dozvíte v článku.

Otcovská a dlouhodobé ošetřovné

Od 1. ledna bude otcovská dovolená delší. Místo jednoho týdne bude trvat 14 dnů. I nadále však otcovskou nepůjde přerušit a je nutné ji vyčerpat v celé délce.

Změny nastanou také v případě dlouhodobého ošetřovaného, které bude dostupnější v případě poskytování péče o lidi v nevyléčitelném stavu. Kalkulačku pro výpočet otcovské i dlouhodobého ošetřovného najdete zde.

Související obsah

Změny v silničním provozu

Nejen řidiče, ale také cyklisty čeká v novém roce velké množství změn. Novinkou je například to, že pokuty za jízdu ve vyhrazených pruzích mohou dávat i strážníci. Nově je zakázáno také pití alkoholu na pivních kolech (beerbike), řidiči navíc musí při předjíždění cyklistů dodržovat bezpečný odstup, a to nejméně 1,5 metru. Veškeré informace se dozvíte v článku na TN.cz.

Změnu pocítí i řidiči, kteří se snažili vyhnout postihu za přestupek. Do promlčecí doby přestupku provozovatele vozu se totiž nebude od 1. ledna započítávat doba, po kterou se vedlo řízení o přestupku řidiče a naopak.

Změny na železnici

Cestující čeká také řada změn na železnici. České dráhy (ČD) chystají hned několik novinek, které podle nich zjednoduší cestování. Lidé budou například lépe informováni o mimořádnostech nebo si vyberou sami své místo ve vlacích Railjet.

Od 12. prosince navíc platí také nový jízdní řád, který bude aktuální až do 10. prosince 2022. Přehled naleznete zde.

Změny v MHD

Lidé využívající městskou hromadnou dopravou musí od ledna počítat také s novinkami. Měli by si tudíž ověřit, zda jejich spoj skutečně pojede. Změny už ohlásila například Pražská integrovaná doprava (PID) a to nejen na linkách MHD, ale i příměstských spojích. Od 3. ledna se navíc v Praze změní názvy řady zastávek.

Související obsah

Změny pocítí také lidé v dalších krajích, na linkách je nahlásil rovněž Dopravní podnik Karlovy Vary nebo Dopravní společnost Zlín-Otrokovice, s. r. o. V Olomouci zase čeká cestující půlroční výluka, která odstartuje od 10. ledna.

Zasílání SMS na tísňové linky

Od nového roku bude možné na tísňové linky 112, 150 a 158 posílat také SMS zprávy. "Je to určeno primárně pro lidi se zdravotním postižením a sníženými či narušenými komunikačními schopnostmi. Jednoznačně se jedná o rozšíření možností stávající tísňové komunikace, která dosud probíhala telefonicky," řekla TN.cz mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.

Třetí dávka pro lidi nad 18 let

Nově budou moci na třetí dávku očkování proti koronaviru všichni starší 18 let. Doba mezi druhou a třetí dávkou se jim tak zkrátí na pět měsíců. "Od 4. ledna budou očkovací centra na třetí dávku otevřena pro všechny nad 18 let," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Povinné testování ve školách a firmách

Od 17. ledna se má vrátit povinného testování ve firmách antigenními testy očkovaných i neočkovaných zaměstnanců. Rozhodla o tom vláda v rámci boje proti variantě omikron. Testovat se lidé mají dvakrát týdně.

Související obsah

Plošně se bude antigenními testy dvakrát týdně testovat také ve školách. Žáci a studenti ve všech krajích začnou hned 3. ledna. Už v prosinci ministerstvo školství distribuovalo do škol dodávky testů.

Marketing

V případě, že vás někdo bude chtít s nabídkou oslovit přes telefon, musí nejdřív získat váš souhlas. Mění se i pravidla použití dat na internetu, tzv. cookies. Pokud budou data jakýmkoliv způsobem ukládána nebo používána, je potřeba souhlas. V praxi vás tak o něj bude muset požádat každá webová stránka, kterou navštívíte.

Zákaz pyrotechniky na sportovních akcích

Od ledna začne platit novela zákona, podle které bude zakázáno přinést na sportovní akce pyrotechniku. Zákaz navíc platí také pro užití pyrotechniky při cestě na sportovní akce i při návratu z nich.

"Pokuta od 10 do 50 tisíc korun a při opakovaném přestupku až 100 tisíc bude hrozit dle novely nejen za použití pyrotechniky na stadionu, ale také mimo stadion při přesunu na utkání, stejně jako za pokus pronést pyrotechniku na stadion. V přestupkovém řízení může být navíc uložen zákaz navštěvovat sportovní akce, a porušení tohoto zákazu bude dokonce trestným činem," stojí na webu ministerstva vnitra.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz