Počasí

Extrémní počasí: V Evropě je rekordní teplo, USA drtí zimní bouře

Extrémní počasí: V Evropě je rekordní teplo, USA drtí zimní bouře
Zdroj: Profimedia

Přelom roku se v Evropě nese ve znamení extrémně vysokých teplot, které připomínají spíše jaro. Nejen v Česku, ale i v okolních státech padaly rekordy. Zato ve Spojených státech počasí jaro nepřipomíná ani omylem. V řadě států platí výstrahy před zimními bouřemi, které s sebou přinášejí mrazy a vydatné sněžení.

Konec roku 2021 v Evropě doprovázely rekordně vysoké teploty a tento trend přetrvává i v prvních dnech nového roku. Chladno zůstává v podstatě pouze na severu kontinentu, tedy ve Skandinávii a Rusku. V jihozápadní Evropě se naopak teploty vyšplhaly přes 20 stupňů Celsia, ve Španělsku se dokonce přiblížily až ke třicítce.

Rekordy padají i v západní a střední Evropě, kde jsou teploty dokonce o 12 až 15 stupňů vyšší, než je dlouhodobý průměr. Nový rok v Česku byl nejteplejší v historii měření. Podobné to bylo i u našich sousedů. V německých Drážďanech bylo poslední den roku 2021 téměř 17 stupňů, což je nejvíce za posledních 85 let.

Teplotní mapa Evropy (ke 3. 1. 2022):

Zdroj: Meteoblue

​Ve Vídni bylo na Silvestra 16 stupňů, v Bratislavě na Nový rok přes 15 stupňů Celsia. Teplotní rekordy v Česku padaly i v neděli 2. ledna, kdy na Moravě a ve Slezsku teploty dosahovaly 13 stupňů.

"Tyto vysoké teploty nejsou normální," řekl deníku The Guardian mluvčí meteorologické agentury AEMET Rubén del Campo. "Toto jsou teploty, které bychom normálně viděli v dubnu," dodal.

Sněhové závěje ve Spojených státech

Zatímco v Evropě počasí připomíná spíše jaro, na druhé straně Atlantského oceánu je situace jiná. Na Spojené státy udeřila zimní bouře, která s sebou přinesla mrazy a sněžení. V neděli bylo zrušeno přes 2 700 letů, v pondělí pak přes 1 800 letů.

Související obsah

​Meteorologická služba v Chicagu na twitteru informovala o zatím nejchladnější noci této zimy. "Teploty budou klesat výrazně pod nulu, na několika místech mohou být hodnoty dvouciferné," uvedla.

Ve Washingtonu D.C., hlavním městě USA, byly v pondělí preventivně uzavřeny veřejné školy a federální úřady. Podle meteorologů by tam mohlo napadnout nejvíce sněhu za poslední tři roky, očekávají až 25 centimetrů.

Na celém jihovýchodě Spojených států se statisíce domácností kvůli sněhové bouři ocitly bez elektřiny.

Kalifornie od konce prosince zaznamenává rekordní množství sněhu. Extrémně nízkým teplotám a hustému sněžení čelí celý západ Spojených států.

Zejména v pohoří Sierra Nevada je situace kvůli sněhu komplikovaná, některé silnice byly zcela uzavřené. Úřady v Oregonu kvůli mrazům otevřely nouzové přístřešky pro bezdomovce a vyhlásily stav nouze. 

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz