Domácí

Pozor, mění se výše záloh na zdravotní pojištění v roce 2022

Pozor, mění se výše záloh na zdravotní pojištění v roce 2022
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Od roku 2022 se nově mění výše záloh na zdravotní pojištění. V článku naleznete výše záloh u jednotlivých skupin plátců pro letošní rok a také termíny splatnosti.

Zálohy na zdravotní pojištění u OSVČ

Výše minimální zálohy u osob samostatně výdělečně činných se každý rok mění, protože je navázaná na průměrnou mzdu v národním hospodářství. V roce 2022 bude průměrná měsíční mzda činit 38 911 Kč, což znamená, že od 1. ledna se minimální záloha OSVČ zvýší na 2 627 Kč. Navýšit odváděnou částku si musí všechny osoby samostatně výdělečně činné, které mají povinnost dodržet minimální vyměřovací základ a dosud platí současné minimum 2 393 Kč, případně platí více než tuto částku, ale méně než 2 627 Kč. Zálohy OSVČ jsou splatné od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, až do 8. dne měsíce následujícího.

OSVČ, za něž zároveň platí pojistné stát (důchodci, studenti atd.), nemají povinnost dodržet minimální vyměřovací základ. Zálohy jako OSVČ však platit musí, a to ve výši vypočtené podle svých skutečných příjmů a výdajů.

"Měsíční zálohy neplatí OSVČ, která je zároveň zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejích příjmů, tedy pokud se jedná o OSVČ vedlejší, odvádí až pojistné ve výši vypočtené v každoročním přehledu o příjmech a výdajích OSVČ," uvedla mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Související obsah

​Platby za státní pojištěnce

Od 1. 1. 2022 dojde také k navýšení platby za státní pojištěnce. Vyměřovací základ za státního pojištěnce bude v roce 2022 činit 14 570 Kč a z toho vypočítané pojistné bude 1 967 Kč. Toto navýšení bylo stanoveno na základě nařízení vlády č. 253/2021 Sb. ze dne 21. června 2021.

Pojistné OBZP a zaměstnanců

V závislosti na zvyšování minimální mzdy se vždy zvyšuje také pojistné osob bez zdanitelných příjmů (OBZP) a minimální pojistné zaměstnanců. Minimální pojistné u nich činí částku vypočtenou jako 13,5 procenta aktuální minimální mzdy.

Související obsah

Pojistné OBZP se v roce 2022 v důsledku navýšení minimální mzdy zvyšuje na 2 187 Kč. Pojistné je splatné od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího.

Minimální výše vyměřovacího základu pro výpočet pojistného u zaměstnanců se od 1. 1. 2022 mění na částku 16 200 Kč. To znamená, že zaměstnavatelé za zaměstnance budou odvádět na zálohách na zdravotní pojištění 2 187 Kč od lednového výpočtu pojistného. Pojistné se odvádí od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce za všechny zaměstnance, na které se vztahuje povinnost dodržet minimální vyměřovací základ.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz