Domácí

Otužování není pro každého. Lékařka varuje, kteří lidé by se mu měli vyhnout

Otužování není pro každého. Lékařka varuje, kteří lidé by se mu měli vyhnout
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Otužování je rok od roku populárnější, ne pro všechny je ale tato aktivita vhodná. Plavání v ledové vodě by se měli vyhnout lidé, kteří trpí onemocněním srdce, mají vysoký krevní tlak nebo potíže s plícemi. I ti, které tyto neduhy netrápí, by ale měli být obezřetní a s otužováním začínat pozvolna.

Otužování zvyšuje odolnost organismu například vůči infekčním nemocem, zlepšuje náladu a pomáhá proti stresu nebo zvyšuje citlivost tkání vůči inzulinu. Není divu, že v posledních letech jeho popularita roste. Jednou z oblíbených otužovacích aktivit je plavání v ledové vodě, nebo dokonce pod ledovými krami.

Ne pro všechny je ale vhodná. "Otužování ledovou sprchou a aktivní pobyt v chladné vodě mohou provádět zdraví jedinci po postupné adaptaci na nízkou teplotu. Tato aktivita ale není vhodná pro lidi s onemocněními srdce, vysokým krevním tlakem a plicními onemocněními," varuje lékařka Eva Kociánová, která je garantkou projektu Srdce v hlavě.

Související obsah

​Při kontaktu s ledovou vodou se cévy stáhnou a krevní tlak se výrazně zvýší, což může být pro člověka s kardiologickými potížemi velmi nebezpečné. "Pacienti dlouhodobě léčení pro vysoký krevní tlak nezřídka trpí tlustší svalovinou srdce, my lékaři tomu říkáme hypertrofie myokardu, což je situace, ve které je srdce náchylnější ke vzniku arytmií. Chladná voda práh pro vznik arytmie snižuje," upozorňuje Kociánová. 

Lidé s těmito diagnózami si ale nemusí zoufat. Otužovat se lze i tak, že se budeme méně oblékat nebo doma nebudeme tolik topit. Plavání v ledové vodě je nicméně extrém, který zkrátka není pro každého.

Související obsah

Do ledové vody s rozvahou

I pro zdravé jedince není otužování v ledové vodě snadnou záležitostí. Předtím, než se člověk půjde vykoupat do rybníka nebo řeky, by se měl alespoň tři týdny každý den otužovat studenou sprchou.

Na začátku stačí na několik vteřin, postupem času si tělo zvykne a vydrží i několik minut. To je signál, že je připravené na koupání venku. Nikdy ale nechoďte sami, ideální je si s sebou vzít zkušeného parťáka nebo vyrazit s partou otužilců.

Do řeky nebo jezera neskákejte. Zvolte místa, odkud můžete pozvolna vstoupit do vody. Při plavání v chladné vodě patří mezi varovné signály pocit chladu končetin a horší pohyblivost. Obzvlášť nebezpečné je přeskakování srdce, bolest na hrudníku nebo ztížené dýchání, to byste určitě pociťovat neměli.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz