Koronavirus

Vědci odhalili nové příznaky covidu. Zaměřte se na rty, pleť a nehty

Vědci odhalili nové příznaky covidu. Zaměřte se na rty, pleť a nehty
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) přidalo na seznam příznaků koronaviru tři nové symptomy. Způsobovat by je měla především varianta omikron, která momentálně sužuje většinu západních států. Objevit se ale mohou i u lidí nakažených jinými mutacemi covidu.

Rty, pleť a pokožka nebo nehty zbarvené do šeda jsou podle amerických expertů možné příznaky koronaviru. CDC je eviduje na svém seznamu symptomů, na základě kterých mají lékaři své pacienty začít na covid-19 léčit.

"Šedivá trojice" se má navíc týkat především varianty omikron, upozornil britský portál Daily Mail. Ta už v ostrovním království drtivě převládá, infikovaných je tam okolo dvou a půl milionu lidí. Tamní ministerstvo přitom stále počítá pouze se třemi základními příznaky, tedy kašlem, horečkou a ztrátou čichu a chuti.

A čelí za to hlasité kritice. Třeba CDC totiž varuje hned před 11 symptomy, zejména chraplavým hlasem, nevolností, bolestí hlavy nebo nechutenstvím.

Související obsah

"Pokud se u vás objeví jakýkoliv z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc," nabádá CDC.

Zašedlé rty, kůže a nehty se odborně nazývají cyanóza a značí nedostatek kyslíku v krvi či závažný problém s fungováním krevního oběhu.

Omikron kromě USA a Velké Británie zaplavil i Francii, Španělsko nebo Itálii. V Česku je zatím epidemie v útlumu, hrozí ale, že se nejnovější varianta začne masivněji šířit už v průběhu ledna.

Firmy už se na omikron připravují, podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz