Zahraničí

Domácí mazlíčci už nejsou věcmi. Rozhodla o tom španělská vláda

Domácí mazlíčci už nejsou věcmi. Rozhodla o tom španělská vláda
Zdroj: Profimedia

Španělsko potěší všechny milovníky domácích mazlíčků. Nový zákon tam totiž umožňuje rozhodnout o střídavé péči a výši alimentů. Majitelé mohou svým zvířatům dokonce odkázat dědictví.

Španělská vláda rozhodla, že domácí mazlíčci budou od 5. ledna považováni za živé bytosti s city, tedy právní subjekty. Právní reforma ze zvířat udělá legitimní členy rodiny. 

Nově může soud rozhodnout o střídavé péči. Majitelé se buď dohodnou, nebo soud určí, kdo si zvířátko nechá. V každém případě jim vypočte náklady, tedy výživné, stejně jako u dětí.

Související obsah

​Zákon nově přináší také to, že mazlíčci budou zahrnuti do otázky dědictví. Lidé jim mohou v závěti libovolně odkázat svůj majetek. Nikdo jim nesmí způsobit žádnou bolest a utrpení.

Úprava zákona se netýká hospodářských zvířat, která nejsou považovaná za domácí mazlíčky. Stejný zákon, který považuje domácí mazlíčky za živé a cítící bytosti, platí ve Francii od roku 2014. "Od té doby páry bojují o střídavou péči," píše web BBC.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz