Zahraničí

Záhadná nemoc bičuje kanadskou provincii. Odborníci si s ní lámou hlavu

Záhadná nemoc bičuje kanadskou provincii. Odborníci si s ní lámou hlavu
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Záhadná nemoc kosí mladé lidi v kanadské provincii Nový Brunšvik. Odborníci si s tímto neurologickým onemocněním už dlouho lámou hlavu. Jeho výskytem jsou pořádně znepokojeni.

První oficiální zprávy a počty nemocných měly úřady zveřejnit na jaře roku 2021. Zaznamenáno bylo 48 případů, podle odborníků však počet mohl stoupnout na 150. Experty navíc děsí také fakt, že záhadná nemoc se objevuje u mladých lidí, kteří předtím neměli žádné zdravotní problémy. Neurologická onemocnění jsou totiž u mladších ročníků vzácná.

Nemocné trápí zejména rychlé snižování váhy, nespavost, halucinace nebo problémy s myšlením. Někteří měli také potíže s motorickými pohyby.

Související obsah

"Opravdu mě tyto případy znepokojují, protože to vypadá, že se vyvíjí tak rychle," řekl portálu The Guardian nejmenovaný zdroj, který pracuje pro zdravotnický úřad Vitalité Health Network.

Zároveň bylo nahlášeno nejméně devět případů, kdy se nemoc objevila u dvou lidí, kteří spolu byli v blízkém kontaktu. Přenos nemocí tudíž podle odborníků mohou ovlivnit faktory zevního prostředí. "Toto není novobrunšvická nemoc. Pravděpodobně jsme oblastí, kde mohou být lidé více vystaveni enviromentálním faktorům," vysvětlil odborník.

Lékaři nemoc zachytili například u 30leté ženy, která nakonec nemohla ani mluvit a jídlo dostávala hadičkou. Také u její 20leté pečovatelky, která studovala medicínu, se následně objevily první příznaky onemocnění.

Odborníci si však s nemocí stále neví rady. Podle nich neexistují žádné významné důkazy, co by onemocnění mohlo způsobovat, ať už by šlo například o potraviny nebo prostředí.

Koronavirus válcuje některé evropské země. Více se dozvíte ve videu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz