Krimi

Muž chtěl pomoci syrské lékařce. Žena z něj dostala přes pět milionů korun

Muž z Prahy se stal obětí podvodu. Uvěřil ženě, která se vydávala za syrskou lékařku. Ta si na jeho bankovním účtu chtěla uložit peníze. Nejdříve, ale prosila o tisíce na administrativu. Muže nakonec okradla o několik milionů.

Na pražské policisty se obrátil muž, který se stal obětí podvodníků. "Vše to začalo tím, že muži přišel e-mail, ve kterém se žena představila jako lékařka ze Sýrie," řekl mluvčí policie Jan Daněk.

Žena se dostala k hromadě dolarů, které si neměla kde uložit. Proto kontaktovala muže, od kterého chtěla peníze na administrativu. "Nejprve ve výši 2000 eur (přibližně 49 tisíc korun, pozn. red.), pak 1700 eur (přibližně 42 tisíc korun, pozn. red.) a nakonec asi 1600 eur (tedy 39 tisíc korun, pozn. red.)," dodal Daněk.

Muž z Prahy ženě bezhlavě uvěřil. Bance se chystaná platební operace nezdála a jako podezřelou ji zablokovala. Muže to ale neodradilo, takže přišel na pobočku.

Muž si odeslání peněz v bance prosadil. Další peníze pak osobně několikrát odvezl spolupracovníkovi falešné lékařky do Belgie. Když zaplatil 5,5 milionu korun, došlo mu, že uvěřil podvodnici. Peníze, které ženě poslal měl navíc vypůjčené. 

Související obsah

​Stejných příběhů, kdy lidé naletěli podvodům neustále přibývá. "Tento případ zveřejňujeme jako varování, jako prevenci" upřesnil Daněk. "Pokud porovnáme roky 2020 a 2021, tak počet těch útoků opravdu narůstá," řekl mluvčí ČSOB Patrik Mádle.

Banky používají složité algoritmy, které vyhodnocují podezřelé platby a ty pak zastavují. Ve chvíli, kdy si ale majitel účtu nenechá poradit, jsou bezmocné. "Je to k neuvěření. V jednotkách, nebo i desítkách případů, se nám bohužel nepodaří přesvědčit klienty, že jde o podvodníky," řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Po zaslání peněz už je ale na jejich vracení pozdě. A pokud platba míří do exotické destinace, je to většinou těžký boj i pro policii. "Pokud je to Nigérie, Afrika a podobně, tak je téměř nemožné toho člověka dohledat," řekl IT expert Miroslav Lujka.

V tomto případě nemusí být vše ztraceno. Díky několika osobním schůzkám v Belgii by se policie mohla dostat podvodníkům na stopu. Šance ale není velká.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz