Domácí

Senátoři podají ústavní stížnost na povinné očkování. Rozděluje společnost, tvrdí

Skupina senátorů ve středu představila podrobnosti k ústavní stížnosti na vyhlášku o povinném očkování. O něm rozhodl kabinet Andreje Babiše (ANO) a nařídil ho lidem starším 60 let a vybraným profesím. Stížnost podepsalo 14 senátorů.

Členové klubu Starostů – senátorka Alena Dernerová, místopředseda Senátu Jiří Růžička a místopředseda Jan Horník ve středu vysvětlili, proč se chtějí obrátit na Ústavní soud v souvislosti s vyhláškou o povinném očkování, o kterém rozhodl ještě kabinet Andreje Babiše (ANO).

Podle nich se vláda v demisi rozhodla ke kroku, který rozděluje společnost. "Povinná vakcinace, která nevede ke kolektivní imunitě a vyvane po dvou dávkách, tak to je pro mě úplně špatně," uvedla neuroložka a senátorka Dernerová. 

Související obsah

S vakcinací jako takovou však senátoři problém nemají. "Ani jeden z nás, kteří jsme podepsali tento návrh, není proti vakcinaci a není proti očkování. V současné době všichni ti, kteří hovoří trošku jinak, jsou označováni jako antivaxeři nebo jako ti, co se chtějí nějak zviditelnit," řekla Dernerová.

Vyhláška o povinném očkování podle senátorů porušuje ústavní dokumenty. "Ústavní soud bude zkoumat, jestli je v souladu s ústavními dokumenty, nebo není. Mimo to, to už zkoumat nebude, ta vyhláška o povinném očkování rozděluje už tak rozdělenou společnost. Není to nic proti očkování, je to proti očkování povinných skupin," doplnil místopředseda Růžička.

Související obsah

Senátoři stížnost konzultovali s právníky. Podle nich vyhláška o povinném očkování nemá žádné právní ani medicínské opodstatnění. "Povinné očkování je zásahem do integrity těla. Očkování nebrání šíření nemoci, v podstatě má jediný úkol, tím je ochrana jednotlivce," uvedl právník Tomáš Nielsen s tím, že jsou přesvědčeni o tom, že pokud se někdo naočkovat nenechá, není možné s ním ukončit pracovní poměr.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) již dříve avizoval, že chce zrušit povinné očkování pro obyvatele starší 60 let. Minulou vládou schválená vyhláška má začít platit od března a nařizuje povinné očkování nejen seniorům, ale i zaměstnancům ve zdravotnických zařízeních, studentům zdravotnických oborů, hasičům, vojákům, policistům a pracovníkům v sociálních službách.

Na celý záznam z tiskové konference se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz