Koronavirus

Peníze od státu na testy chodí školám pozdě. Jedeme na dluh, stěžuje si ředitel

Školy si stěžují, že nemají z čeho platit testy pro učitele. I oni se stejně jako žáci musejí od pondělí testovat dvakrát týdně. Jenže na rozdíl od testů pro děti je učitelům nezajišťuje stát a musí je nakupovat ředitelé škol. A s tím rozpočty škol nepočítají.

O tom, že se budou žáci i učitelé testovat dvakrát týdně, rozhodla vláda 23. prosince. Testy pro žáky sice zajistila, ty pro učitele ale museli ředitelé na poslední chvíli objednávat. "Jenom za naši školu, kde mám 60 zaměstnanců, je to 30 tisíc na měsíc leden," spočítal ředitel Integrované střední školy v Mladé Boleslavi Štefan Klíma.

Antigenní testy pro učitele mají ředitelé podle ministerstva školství nakoupit z provozních prostředků. "Na ty dostávají obce jako zřizovatelé škol finance z rozpočtového určení daní, a to ve výši až 15 miliard korun ročně," sdělila mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

"Provozní peníze přichází od zřizovatele, ale ne hned 1. ledna. To znamená, ty školy mají vyčerpané rozpočty a nemají z čeho platit teď na začátku ledna nějaké testy," doplnil Klíma.

Související obsah

​Jenže provozní prostředky s nákupem testů nepočítají. Školy z nich hradí jiné věci, například energie, a právě jejich ceny jdou skokově nahoru. "Z našeho čtyřmilionového rozpočtu to znamená navýšení třeba na 10 milionů. My nemáme žádné rezervy a musíme platit, dá se říct, takzvaně na dluh, my ty peníze prostě nemáme," kritizoval Klíma.

Problémy ředitelů ale zřejmě vůbec netrápí ministra zdravotnictví, který o opatření ohledně testování učitelů rozhodl. "Školy ty testy nehradí ze svého rozpočtu, přispívá jim na ně ministerstvo školství," prohlásil ministr Vlastimil Válek (TOP 09).

To ale na testy nijak nepřispívá. "Škola jako zaměstnavatel by na nákup antigenních testů měla použít provozní prostředky," řekla Lednová.

Související obsah

​"Já bych chtěl poprosit ministerstvo školství a zdravotnictví, aby si sedly, domluvily se, a pokud tedy soutěží testy pro žáky, tak ať vysoutěží opět i pro zaměstnance. V globálu stát ušetří stamiliony, protože nejsou jenom školy, jsou i další státní organizace jako úřady či nemocnice," navrhl Klíma.

Některým školám zase testy, které o vánočních prázdninách objednaly, nestačily přijít. Učitelé si proto museli přinést svůj vlastní test, který jim škola proplatí.

Co říká na to, že si školy musí testy pro učitele kupovat z provozních prostředků předseda školských odborů František Dobšík? Podívejte se na rozhovor pro TV Nova:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz