Zahraničí

Bezpečnostní aliance vedená Ruskem vyšle do Kazachstánu mírové síly

Bezpečnostní aliance vedená Ruskem vyšle do Kazachstánu mírové síly
Zdroj: profimedia.cz

Ruskem vedená aliance bývalých sovětských států vyšle do Kazachstánu mírové jednotky, aby pomohly stabilizovat situaci poté, co se země ocitla v hluboké krizi doprovázené hromadnými nepokoji, které vyvolalo zdražení LPG. O pomoc při potlačení protestů požádal sám prezident Kazachstánu Kassym-Jomart Tokajev, který uvedl, že je vedou “teroristé“, uvádí France24.

Arménský premiér Nikol Pašinjan oznámil rozmístění mírových sil v prohlášení zveřejněném ruskou tiskovou agenturou. Kazašský prezident již dříve požádal o pomoc Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO), vojenskou alianci Ruska, Běloruska, Arménie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu.

"Dnes jsem apeloval na šéfy států CSTO, aby pomohli Kazachstánu překonat tuto teroristickou hrozbu," řekl Tokajev ve čtvrtek ve státní televizi. "Ve skutečnosti to už není hrozba," dodal. Podle jeho slov tato hrozba doslova "podkopává integritu státu."

Související obsah

Středoasijskou zemi od začátku roku otřásají protesty kvůli novoročnímu zvýšení cen pohonných hmot, které ve středu eskalovalo do střetů demonstrantů s policií a útoků na vládní budovy. Tokajev, který dříve vyhlásil celostátní výjimečný stav řekl, že teroristické skupiny, které podle něj "prošly rozsáhlým výcvikem v zahraničí," v současné době řádí po celé zemi.

"Obsazují budovy a infrastrukturu a co je nejdůležitější, zabírají prostory, kde se nacházejí ruční zbraně," řekl a dodal, že demonstranti také zabavili pět letadel na letišti v největším městě země, Almaty. Kazašská média informovala, že při nepokojích bylo zabito nejméně osm policistů a vojáků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz