Domácí

Zaměstnance čeká plošné testování ve firmách. OTÁZKY A ODPOVĚDI

Zaměstnance čeká plošné testování ve firmách. OTÁZKY A ODPOVĚDI
Zdroj: TV Nova

Vláda od 17. ledna zavádí povinné testování zaměstnanců ve firmách. Podstoupit test dvakrát týdně budou muset také očkovaní lidé, žádná výjimka pro ně totiž neplatí. Ministerstvo průmyslu a obchodu odpovědělo na nejčastější dotazy, které se testování týkají.

Testování bude pro všechny zaměstnance povinné. "V pracovních kolektivech ve firmách dochází k velké fluktuaci lidí a s tím je spojené také nebezpečí šíření vysoce rizikové varianty omikron. Chceme proto podchytit co nejvíce nových případů v co nejkratším čase. Zvýšená frekvence testování dvakrát týdně sníží riziko zavlečení případné infekce mezi ostatní zaměstnance," vysvětlil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Ministerstvo průmyslu a obchodu proto odpovědělo na nejčastější otázky, které se testování týkají:

Jak často se testovat?

Všichni zaměstnanci se budou testovat antigenními samotesty dvakrát týdně. Následující testování proběhne poté nejdříve třetí den od toho předchozího. Pokud není pracovník v den testování v zaměstnání, otestuje se v den příchodu na pracoviště.

Co dělat, když se zaměstnanec odmítne testovat?

V případě, že pracovník se odmítne nechat otestovat, zaměstnavatel tuto skutečnost musí ohlásit hygieně. Neotestovaný člověk navíc musí na pracovišti dodržovat několik opatření. Musí nosit respirátor, udržovat rozestup alespoň 1,5 metru od ostatních a rovněž se odděleně stravovat.

Související obsah

Zaměstnavatel následně musí omezit setkávání tohoto pracovníka s ostatními kolegy na pracovišti. Pokud je to možné, lze dotyčného poslat na home office.

Jakým testem je možné se testovat?

Seznam certifikovaných testů pro samotestování lze nalézt na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nebo ve veřejné části Registru zdravotnických prostředků.

Jak postupovat v případě pozitivního testu?

Zaměstnanec sdělí po testování výsledek zaměstnavateli a v případě pozitivního výsledku opustí pracoviště. Následně nastoupí do karantény, a to na pět pracovních dnů. Pokud dotyčný podstoupí v době karantény PCR test, který vyjde negativně, hygiena mu karanténu ukončí.

Jak má postupovat zaměstnanec po návratu do práce?

Když zaměstnanec po ukončení karantény přijde do práce, musí podstoupit rychlý antigenní test. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) test podstoupí v místě výkonu činnosti.

Jsou výjimky z testování?

OSVČ nemá povinnost podstoupit testování, pokud se v místě, kde vykonává činnost, nesetkává se třetími osobami. Za ty se nepovažují lidé žijící s člověkem ve stejné domácnosti. Testovat se nemusí ani zaměstnanci, kteří pracují na home officu a nedochází na pracoviště.

Související obsah

Výjimku mají také lidé, kteří v posledních 72 hodinách podstoupili PCR test a měli negativní výsledek, a ti, kteří podstoupili v posledních 24 hodinách rychlý antigenní test, který provedl zdravotnický pracovník a výsledek byl negativní. Nemusí se testovat ani pracovníci, kteří podstupují preventivní testování u jiného zaměstnavatele.

Jak dlouho se bude testovat?

To záleží na vývoji epidemické situace. Vláda zatím počítá, že se testovat bude dva až tři týdny.

Co musí udělat zaměstnavatel?

Zaměstnavatel nebo OSVČ musí vést evidenci provedených testů (data, jména a příjmení lidí včetně dat narození, čísla pojištěnců a názvy zdravotních pojišťoven, výsledky testů). Zároveň musí zaslat hygieně seznam lidí, u kterých testy potvrdily koronavirus, a to včetně údajů, které vede v evidenci, k nim musí navíc připojit kontaktní čísla. Nejpozději musí tyto údaje zaslat následující den po testování formou elektronického hlášení.

Povinné testování zaměstnanců má nedostatky. Více se dozvíte v následující reportáži:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz