Domácí

České dráhy mají vlastní pandemický plán. Kvůli rychlému šíření omikronu

České dráhy mají vlastní pandemický plán. Kvůli rychlému šíření omikronu
Zdroj: Profimedia

Epidemiologové očekávají v souvislosti s převládáním varianty omikron nárůst počtu nakažených. Na náhlý výpadek většího počtu zaměstnanců se proto připravují i České dráhy (ČD). Podle generálního ředitele společnosti Ivana Bednárika by určité omezování nastalo až ve chvíli, kdy onemocní více než 1 500 provozních zaměstnanců ve stejnou dobu.

České dráhy mají připravený takzvaný pandemický plán, podle kterého budou postupovat, pokud by jim kvůli variantě omikron onemocnělo příliš mnoho zaměstnanců. "I v případě, že nám onemocní cca 1 500 provozních zaměstnanců z necelých 11 tisíc, jsme schopní zajistit vlakovou dopravu ve stávajícím rozsahu s naprosto minimálními omezeními. Nad toto číslo už musíme přistoupit k redukcím," informoval Bednárik.

Redukce by podle Bednárika postupovaly od snížení počtu lidí ve vlakovém doprovodu přes zastavení komerčních spojů až k prodloužení taktu u závazkových dálkových spojů. Jako poslední by se omezila regionální doprava.

Související obsah

"Naší snahou bude udržet maximum spojů. A především ty, kterými jezdí nejvíce lidí do práce, do škol, k lékaři a tak dále," uvedl Bednárik s tím, že v současnosti je nemocných 900 lidí z necelých 14 tisíc zaměstnanců a jen několik desítek z toho v souvislosti s covidem.

V ostatních zemích ale už varianta omikron způsobila prudký nárůst počtu nemocných v krátkém čase, České dráhy proto počítají s tím, že podobná situace může nastat i u nás. "Máme připravené scénáře, podle nichž budeme postupovat jak při zajišťování vypravení vlaků, tak při organizaci údržby vozidel a další činnosti," dodal Bednárik.

Mimo to se dopravce už připravil na povinné plošné testování zaměstnanců a zahájí jej s předstihem už v příštím týdnu. Podle nového vládního nařízení se musí antigenními testy otestovat všichni zaměstnanci (včetně očkovaných) dvakrát týdně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz