Zajímavosti

Na datu narození dětí záleží, zjistila studie. Může ovlivnit jejich pracovní úspěchy

Na datu narození dětí záleží, zjistila studie. Může ovlivnit jejich pracovní úspěchy
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Myslíte, že na datu narození nezáleží? Společná studie brněnských a belgických vědců ukazuje opak. Zjistili, že děti narozené na začátku roku si na trhu práce vedou výrazně lépe než jejich spolužáci, kteří jsou narození později v roce.

Studie, na které společně pracovali vědci z brněnské Masarykovy univerzity a belgické univerzity v Gentu, zjistila, že děti, které se narodily na začátku roku, si později na trhu práce vedou výrazně lépe než jejich spolužáci narození později. Výzkum zkoumal výsledky šesti tisíc vlámských dětí, které se narodily v letech 1978 až 1980.

Ukázalo se, že děti narozené téměř o rok později než jejich spolužáci mají o více než 5 % nižší šanci, že po ukončení školy získají v práci smlouvu na dobu neurčitou. "Vidíme, že rozdíly ve vyspělosti, které se u nich vytvořily dříve, se promítají do kvality jejich uplatnění na trhu práce," uvedl profesor Stijn Baert.

Související obsah

​Výsledky výzkumu tak naznačují, že rozdíly ve vývoji mezi staršími a mladšími dětmi přetrvávají po celou dobu jejich školní docházky a následně i v pracovním životě. Podle odborníků je proto nutné věnovat mladším dětem pozornost ve vzdělávání.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz