Zahraničí

Zemřel první černošský držitel Oscara. Slavnému herci bylo 94 let

Zemřel legendární hollywoodský herec Sidney Poitier. Jako první člověk tmavé pleti získal v roce 1964 Oscara za nejlepší herecký výkon. Bylo mu 94 let.

Smutnou zprávu oznámil bahamský ministr zahraničních věcí Fred Mitchell. Slavnému herci bylo 94 let. Co bylo příčinou smrti, zatím není jasné. Informace o jeho skonu zasáhla celý Hollywood. "Jaký to byl významný herec. Jediný svého druhu. Krásný, laskavý a vřelý. Skutečně královský muž," zavzpomínal na sociálních sítích herec Jeffrey Wright.

"Odpočívej v pokoji, ty krásný člověče a herci sire Sidney Poitiere," rozloučila se herečka Rosanna Arquette.

Související obsah

Sidney Poitier pocházel z chudé bahamské rodiny. V 15 letech se přestěhoval do Spojených států a k herectví se dostal po druhé světové válce nejprve v newyorském černošském divadle Negro Theatre. V roce 1955 si zahrál ve filmu Džungle před tabulí. O tři roky později se společně s Tonym Curtisem objevil v úspěšném snímku Útěk v řetězech.

V roce 1963 získal Poitier Oscara za roli nádeníka ve filmu Polní lilie. Stal se tak prvním hercem tmavé pleti, který toto ocenění získal. Fanoušci si jej mohou pamatovat také z filmu V žáru noci, za který získal Zlatý glóbus.

Za svou kariéru natočil desítky filmů. Od 70. let se věnoval také režii a působil jako producent ve firmě First Artists Production. Tu založil spolu s Barbrou Streisandovou a Paulem Newmanem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz