Domácí

Pracovní karanténa: Válek naznačil, kdo by do práce s covidem mohl

Vláda chce od 17. ledna zavést kvůli šíření varianty omikron takzvanou pracovní karanténu. To by znamenalo, že by určité profese mohly chodit do práce i přesto, že mají pozitivní test, ale žádné příznaky.

Počty nových případů opět rostou. Jen za sobotu přibylo 6 666 nových případů, zhruba o 1 700 víc než před týdnem. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává výrazný nástup omikronu zhruba od 16. ledna. Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že velké množství lidí skončí v karanténě, a to by mohlo ohrozit provoz nemocnic a ochromit ekonomiku.

"Hledáme cesty, jak definovat krizovou infrastrukturu. To, co přinesu na vládu, bude definice, jak postupovat v oblastech, jako jsou zdravotnictví, školství, sociální oblast, sociální služby a pak to, co ministerstvo vnitra definuje jako klíčovou infrastrukturu," řekl ministr Válek.

Do práce by tak s covidem kromě zdravotníků mohli chodit například policisté nebo hasiči, ale třeba i zaměstnanci elektráren, kteří mají bezpříznakový průběh nemoci.

"To je opravdu něco, co bych označil jako Sofiinu volbu, jestli je dobré a do jaké míry bránit rozvoji epidemie. Zabránit tím zahlcení nemocnic, nebo naopak se snažit minimalizovat ty škody, které by vznikly tím, že příliš mnoho lidí by bylo skoro zbytečně v karanténě. V této situaci, kdy se tady šíří varianta viru, tak je toto opatření docela rozumné," vyjádřil se imunolog Václav Hořejší.

Související obsah

"My samozřejmě toto opatření vítáme, protože můžeme naše pracovníky dále využívat. To, co je velmi důležité, ale je, aby ten, kdo cítí, že je nemocný, do práce nechodil," prohlásil ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Zároveň prý bude nutné o to víc dodržovat protiepidemická opatření. "Není to jenom respirátor, který je naprostou samozřejmostí, ale také časté mytí rukou. Pokud třeba jíme, tak nejíst v kolektivu, ale oddělených prostorech a podobně," dodal Arenberger.

Podle imunologa Hořejšího by měla pracovní karanténa sloužit především pro lidi s ukončeným očkováním. "Přestože i tito lidé mohou být nakažení a mohou šířit nemoc, tak bych to bral jako takovou úlevu, která je odměnou za to, že se chovají zodpovědně," myslí si Hořejší. Vláda chce pravidla pracovní karantény představit příští týden.

Počty covidových pacientů klesají, a tak se nemocnice pomalu vracejí do běžného režimu. Více informací se dozvíte v reportáži:

 

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz