Zajímavosti

Psi dokážou rozeznat různé jazyky. Zjistili to vědci během předčítání Malého prince

Psi dokážou rozeznat různé jazyky. Zjistili to vědci během předčítání Malého prince
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Dívají se na nás a vypadají, jako by rozuměli každému slovu. Řeč je o našich psích mazlíčcích. Podle maďarských vědců dokážou psi skutečně rozlišit jazyk, ve kterém byli vycvičeni, od neznámé řeči.

Vědci z Univerzity Loránda Eötvöse v Budapešti skenovali mozek 18 psům různých ras. Na hlavu jim dali sluchátka a postupně na ně mluvili různými jazyky. "Zjistili jsme, že psi ví o lidské řeči více, než jsme čekali," citoval portál NBC News neuroložku Lauru Cuayaovou.

Mezi testovanými psy byla například border kolie, australští ovčáci, zlatí retrívři, kokršpaněl i několik voříšků. Všechna zvířata byla ve věku od tří do 11 let a pocházela z různých jazykových prostředí.

Související obsah

"Z výzkumu vyplynulo, že psí mozek dokáže detekovat řeč a rozlišovat jazyky bez jakéhokoliv explicitního tréninku. Myslím, že to odráží to, jak moc jsou psi na lidi naladění," doplnila Cuayaová.

Cuayaovou inspiroval k provedení výzkumu její pes Kun-Kun. Přestěhovali se totiž kvůli její práci do Budapešti z Mexika. Lékařku zajímalo, zda si zvíře uvědomuje, že v Maďarsku se mluví jiným jazykem.

Vědci psům během výzkumu předčítali pasáže z Malého prince ve španělštině a maďarštině. Během toho odborníci skenovali zvířatům aktivitu jejich mozku. Prokázali, že mazlíčci skutečně vnímají známý i docela neznámý jazyk. Podle vědce Attily Andicse si psi vyvinuli schopnost poznat řeč evolučně, a to právě díky dlouhému soužití s člověkem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz