Domácí

PŘEDPOVĚĎ: Dočkáme se sluníčka. Ranní teploty klesnou až k −12 °C

PŘEDPOVĚĎ: Dočkáme se sluníčka. Ranní teploty klesnou až k −12 °C
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

V následujících dnech se v Česku konečně zase dočkáme sluníčka. Pořádně však přituhne. Kvůli malé oblačnosti budou teploty ráno klesat až k −12 °C. Lidé by si proto měli dávat pozor na přesuny z tepla do mrazu. Ke konci týdne už musíme počítat se srážkami.

"Od úterý bude počasí v Česku pod vlivem tlakové výše, která slibuje sice malou oblačnost (jen ráno a dopoledne se budou místy tvořit mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost), ale kvůli malé oblačnosti budou ranní teploty klesat nízko. Ojediněle naměříme až −12 °C," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

Lednové počasí jak vyšité

Nový pracovní týden přinese studená rána. Budou se také místy tvořit mrznoucí mlhy a nízká oblačnost. Na silnících hrozí i tvorba černého ledu. Až konec týdne bude bohatší na sněžení, a to zejména na severních horách.

Související obsah

V pondělí bude nejvíce oblačnosti zpočátku dne, postupně se zatáhne. Zejména v Čechách musíme počítat se slabým sněžením nebo sněhovými přeháňkami, v nížinách budou smíšené nebo dešťové. Odpolední teploty dosáhnou 3 °C, na severovýchodě území bude kolem −2 °C. Postupně se ochladí.

Úterý bude jasné až polojasné, po ránu se místy objeví mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost. Ráno teploty klesnou na −6 až −10 °C, v Jihočeském kraji bude kolem −4 °C. Přes den dosáhnou teploty maximálně 1 °C. Na východě území bude pocitovou teplotu navíc snižovat vítr.

Středeční ráno bude nejchladnější z celého týdne. Den bude jasný až polojasný, po ránu se vytvoří místy mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost. Ta ojediněle vydrží po celý den. Ranní teploty se sníží až na −12 °C, v Polabí klesnou na −5 °C. Denní teploty budou mezi −3 až 2 °C.

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, po ránu meteorologové očekávají místy mrznoucí mlhy nebo nízkou oblačnost. Postupně na severu území bude oblačnosti přibývat a někde se dočkáme i sněhu. Po ránu teploty spadnou na −4 až −7 °C. Během dne se vyšplhají maximálně na 2 °C, v Polabí na 4 °C.

Související obsah

Pátek bude ve znamení polojasné oblohy, na severu území bude až oblačno, od středních poloh musíme počítat se sněžením. Ranní teploty klesnou na −2 až −6 °C. Přes den teploměry naměří až 3 °C.

Teploty ve středu:

Středeční ráno bude nejchladnější Zdroj: www.wetterzentrale.de

O víkendu vydrží zima

V sobotu bude oblačno, přechodně až polojasno. Občas bude sněžit a v nížinách i pršet. Ráno teploty budou padat na −1 až −5 °C. Přes den se vyšplhají na 4 °C.

Také neděle bude oblačná až zatažená, místy se sněhovými přeháňkami, v nížinách s deštěm nebo smíšenými srážkami. Ráno rtuť teploměrů klesne až na −4 °C. Denní teploty vystoupí na 4 °C.

Koho budou zatěžovat noční mrazy?

"Přechody z teplého a vyhřátého prostředí do mrazu zatěžují kardiaky, astmatiky a jedince se zvýšeným krevním tlakem. Častými zdravotními obtížemi při náhlých a rychlých změnách teplot jsou i koliky a embolie," vysvětlila Honsová. Obranný systém našeho organismu se snaží přizpůsobit rychlým změnám teplot vzduchu. V chladných dnech žlázy s vnitřní sekrecí vylučují více hormonů. V krvi se zvyšuje hladina cukru, vápníku a fosforu. Zvětšuje se také svalové napětí. Silné mrazy a přechody z tepla do zimy tak zatíží starší generace a malé děti.

Synoptická situace:

Díky tlakové výši bude uprostřed týdne azuro Zdroj: https://www.metoffice.gov.uk/

​Jak se chovat?

Lidé by měli během těchto dnů zvýšit přísun vitamínu C a enzymů a nepít alkohol, který zvyšuje ztráty tělesného tepla. Je důležité také dýchat nosem, jelikož cesta vzduchu do plic bude delší a vzduch se spíše ohřeje. Nesmíme zapomenout na teplé boty, rukavice, šálu a čepici. Oblečení bychom měli vrstvit. Vytvoříme si tak izolační vzduchový polštář a teploty se udrží.

V teple musí být zejména hlava a hrudník. Je vhodné používat také krémy proti chladu a po příchodu domů odkládat vrstvy postupně. Pokud prochladnete, alespoň dvě hodiny byste se měli zahřívat.

Spojené státy americké dál trápí vydatné sněžení. Podívejte se na reportáž:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz