Domácí

Demonstranti proti povinnému očkování protestovali v Praze

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce v pondělí krizovému štábu předložit seznam profesí, kterých by se týkala takzvaná pracovní karanténa. Vláda také pracuje na úpravě vyhlášky o povinném očkování proti covidu pro vybrané profese a lidi nad 60 let. Právě proti této vyhlášce v neděli odpoledne na Václavském náměstí v Praze protestovaly zhruba 3 000 lidí.

Odpůrci povinného očkování proti covidu-19 se sešli na Václavském náměstí ve 14 hodin. Neměli roušky a nedodržovali rozestupy. "My jsme proti povinnému očkování, je na každém z nás, aby se na základě relevantních informací rozhodl," řekl organizátor shromáždění Jiří Janeček.

"Tihle lidé, kteří se nechtějí nechat očkovat, se chovají jako černí pasažéři. Prostě si říkají, já mám malou šanci, že onemocním," okomentoval situaci imunolog Václav Hořejší.

Před 16. hodinou se dav vydal na pochod centrem Prahy směrem k Hradčanskému náměstí. "Nemám informace o tom, že by byl nějakým způsobem narušen veřejný pořádek nebo klid," řekl mluvčí policie Jan Rybanský.

O povinném očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let rozhodla minulá vláda. Ministr zdravotnictví  Vlastimil Válek (TOP 09) bude vyhlášku upravovat.

Související obsah

"​Nejpozději v polovině února pan ministr rozhodne. On musí vyhlášku aktualizovat. Já osobně povinné očkování nepodporuji," vyjádřil se ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"Umím si to představit u těch, kteří léčí, u těch, kteří pečují o lidi, také si to umím představit u dalších profesí. Na to se má vést diskuze, a ta s námi opět vedena nebyla," tvrdí Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

"Mělo by to být na dobrovolné bázi, byť budeme stále přesvědčovat, že zejména rizikové skupiny by se očkovat měly," prohlásil poslanec Jan Skopeček (ODS). Podobné protestní akce proti vyhlášce a vládním opatřením se konaly i v sobotu v několika krajských městech. 

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz