Domácí

Agentura nabízí levné pronájmy bytů v Praze. Nové služby využil i primátor

Agentura nabízí levné pronájmy bytů v Praze. Nové služby využil i primátor
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Sehnat byt v hlavním městě často znamená rozloučit se s velkou částí rodinného rozpočtu. A to si mnoho Čechů nemůže dovolit. V reakci na to vznikla veřejná služba, která umožňuje majitelům bytů nabídnout bydlení lidem v bytové nouzi. Na oplátku dostanou garantovaný pravidelný nájem a úhradu za případné poškození bytu. Do projektu se zapojil i pražský primátor.

Městská nájemní agentura (MNA) funguje jako spojka mezi majiteli pražských bytů a nájemníky. Majitelům nabízí sadu důležitých garancí a služeb, jako jsou pravidelné hrazení příjmu či opravy bytu nad rámec běžných. Klientům zase poskytuje podporu při bydlení a zajišťuje jim sociální službu, pokud ji budou potřebovat. "Tak vycházíme vstříc oběma stranám a snižujeme bariéry vstupu k dobrému a stabilnímu bydlení," stojí v oficiálním vyjádření společnosti.

V praxi jde o veřejnou službu k zajištění dostupného bydlení v Praze, která funguje od června loňského roku. Její provoz zajišťuje Centrum sociálních služeb Praha. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) jde o způsob, který "je fér pro obě strany".

Související obsah

​Městská nájemní agentura už podle něj zabydlela 12 rodin, dalších 35 čekatelů je v pořadí. "Proto poptáváme další byty menší nebo střední rozlohy. Jasně, u bytu po rekonstrukci, jako je ten můj, by člověk tržním nájmem vydělal víc. Takhle může ale pomoci a mít bezproblémový pronájem," láká Hřib na sociálních sítích.

Sám už poskytl Městské nájemní agentuře k řešení problémů lidí v bytové nouzi i svůj starý byt ve Vršovicích. "Už se do něj nastěhovala matka se třemi malými dětmi, která s nimi dosud bydlela v malé místnosti u prarodičů. Jako samoživitelka s jedním příjmem si víc nemohla dovolit," vysvětluje.

Kdo může o byt zažádat?

MNA klienty vybírá z řad lidí v bytové nouzi tak, aby byli schopni platit nájemné, měli zájem si bydlení udržet a nežít v provizoriu. "Jsme přesvědčeni, že to námi vybraní klienti s podporou zvládnou, i proto se nebojíme vzít všechna rizika na sebe," uvádí. Služba je určená hlavně zaměstnancům s nízkými příjmy, rodičům-samoživitelům, seniorům a hendikepovaným, ale také lidem žijícím na ubytovnách za nevýhodných podmínek, pokud mají vůli získat standardní bydlení.

Podmínky pro majitele bytů

Smlouva na poskytnutí bytu musí být podepsaná nejméně na dva roky. Majitelům MNA pak na oplátku garantuje pravidelný příjem, i když je byt prázdný. Dokáže zajistit i jakési "předplatné" až na rok dopředu. Byt agentura pojistí, bude ho kontrolovat a udržovat v dobrém stavu. Řeší i sousedské vztahy.

Výše garantovaného nájmu

Kolik korun dostanou majitelé za poskytnutí bytu NMA, lze snadno spočítat v kalkulačce zde. Za byt v širším centru Prahy o rozloze 70 metrů čtverečních počítejte s částkou zhruba 15 400 korun.

S krizí nedostupnosti bydlení podle Hřiba Praha bojuje na mnoha frontách. "Staví se za nás rekordní počet (7 000) bytů. Rekordním tempem také rekonstruujeme městské byty, připravujeme městskou bytovou výstavbu a letos by měla vzniknout také první družstva v rámci projektu družstevního bydlení," tvrdí primátor.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz