Domácí

Filmový svět vzpomíná na režiséra Kleina. Brodská posílá polibky do nebe

Filmový a televizní svět vzpomíná na režiséra Dušana Kleina, který po dlouhé nemoci zemřel v neděli ve věku 82 let. Klein stál za legendární filmovou sérií Básnici nebo začátky nekonečného seriálu Ulice.

Dušan Klein se už za svého života stal legendou. Na oblíbeného režiséra vzpomíná celá řada umělců, která měla tu možnost se s ním za jeho desítky let trvající kariéru setkat. 

Režisér je podepsaný zejména pod komediální filmovou hexalogií Básníci, ale také stál například u zrodu nekonečného seriálu Ulice. "Dušan Klein byl jednou ze sudiček seriálu Ulice. Přisoudil projektu lidskost, řád, respekt a humor. Dal lidem kolem sebe přesvědčení, že dělají na projektu, který je důležitý nejen pro ně, ale i pro diváky. Větší než jeho profesionalita byla jen jeho laskavost," vzpomíná Michal Reitler, aktuální ředitel vývoje obsahu TV Nova a bývalý producent seriálu Ulice.

Související obsah

​Při natáčení filmové série Básnici a později také Ulice, se s režisérem setkal také herec Václav Svoboda. "Jeho synovi Davidovi jsem už popřál upřímnou soustrast. Zasáhl nás podobný osud, jelikož mně umřela před Vánoci maminka. Celý den na něj dnes myslím," svěřil se pro TN.cz herec, kterého diváci TV Nova mohou znát jako Lumíra z Ulice.

Na režiséra na sociálních sítích zavzpomínala také Tereza Brodská. "Můj milovaný PANE režisére, příteli…. Děkuji ti za vše! Posílám políbení tam nahoru….Chybíš…moc," napsala herečka.

O tom, že byl Klein neobyčejný člověk, mluví také známý režisér Jiří Strach. "Dnes se pomodlím kadiš. K Hospodinu odešel filmovat můj pan profesor Dušan Klein, nejlaskavější člověk, jakého jsem kdy v životě potkal," sdělil Strach na twitteru.

"Jsme jedním z posledních projektů, na kterých Dušan Klein pracoval. I díky němu se stal v ateliérech malý zázrak – od začátku jsme tu byli jako jedna velká rodina a Dušana přirozeně považovali za svého laskavého tátu. Stačil jeden jeho pohled, aby i ti největší bouřliváci začali sekat na place latinu a aby ze sebe všichni dostali po pracovní stránce maximum. Do ateliérů chodil vždy s úsměvem a právě takhle si ho tu všichni budeme pamatovat. Nikdy na něj nezapomeneme, vážíme si toho, že jsme s ním mohli pracovat," říká k odchodu Dušana Kleina na věčnost producentka Ulice Jana Maršíková.

Klein se narodil 27. června 1939 ve slovenských Michalovcích, kvůli židovskému původu ho v dětském věku věznili v koncentračním táboře Terezín. Před kamerou poprvé stanul v 50. letech, později na FAMU vystudoval filmovou režii. Od 70. do 90. let působil ve studiích na Barrandově. Po sametové revoluci se začal víc soustředit na televizní tvorbu. Od roku 2002 na FAMU vyučoval filmové, televizní a fotografické umění.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz