Zahraničí

USA a NATO jednají s Ruskem, tématem je napětí kvůli Ukrajině

V pondělí odstartovala série diplomatických jednání mezi Ruskem, Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí. První dialog se konal ve švýcarské Ženevě.

Hlavním tématem týdenního jednání mezi Moskvou a západními zeměmi je napjatá situace na rusko-ukrajinské hranici. Podle Západu Rusko shromažďuje u hranic s Ukrajinou vojáky a chystá invazi. Kreml to ale popírá.

Související obsah

​V pondělí jednali náměstci ministrů zahraničí obou zemí. Obě strany jednání vnímají jako první krok k obnovení dialogu. Zároveň od něho ale ani jedna z nich neočekává významné prolomení napětí.

Podle Moskvy jednání pravděpodobně selžou hned na začátku. Rusko totiž požaduje záruku, že se Ukrajina nepřipojí k Severoatlantické alianci. To ale Západ zásadně odmítá. Lídři se mají setkat i ve středu v sídle NATO v Bruselu a potom ve čtvrtek ve Vídni.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz