Zahraničí

Zákaz vycházení, nefunkční internet. Čech popsal situaci v Kazachstánu

Zhruba po týdnu násilných střetů demonstrantů s bezpečnostními složkami se situace v Kazachstánu podle tamních úřadů uklidnila. Prezident Tokajev, který v reakci na protesty rozpustil vládu, chce nový kabinet jmenovat v úterý. Podle některých zahraničních médií šlo o nejhorší vlnu násilí v zemi za posledních několik desítek let.

Minimálně 160 mrtvých a téměř 8000 zatčených, to je bilance krvavých demonstrací v Kazachstánu. Centrem násilí se v posledních několika dnech stalo největší kazašské město Almaty.

Výsledkem střetů bezpečnostních jednotek s demonstranty jsou kromě 160 obětí a tisíců zraněných i rozstřílená auta, vypálené vládní budovy a vyrabované domy. V pondělí byl v zemi vyhlášen národní smutek. Ve městě se začaly rozebírat barikády a státní vlajky se spustily na půl žerdi.

Související obsah

​"Situace v Almaty je stabilní. Teď dá volně pohybovat po městě, v omezeném objemu fungují obchody. Samozřejmě teda nefunguje internet, ten nám pustili dneska na dvě hodiny asi po pěti dnech," popsal situaci ve městě Petr Jurčík, který aktuálně pobývá v Kazachstánu.

"Od jedenácti hodin platí zákaz vycházení s tím, že pokud se člověk objeví na ulici a bezpečnostní složky pojmou sebemenší podezření, tak vás okamžitě zastřelí," dodal.

Nepokoje zhruba před týdnem odstartovalo prudké zdražení pohonných hmot. Vláda cenu slíbila snížit na necelou polovinu. Demonstrace ale od té doby nabraly protivládní směr.

Související obsah

"Byl to teroristický útok provedený profesionály, kteří na sobě měli vojenské uniformy a z civilistů si udělali lidské štíty. Bohužel jsou tu i ztráty na životech obyčejných civilistů. Zemřelo šestnáct policistů, více než 1300 jich bylo zraněno," prohlásil kazašský prezident Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev.

Policejní a vojenské jednotky proti původně poklidným demonstracím tvrdě zakročily. Prezident přikázal armádě střílet bez varování.

Své vojáky do země poslalo i Rusko. "Proti protestujícím zasahovaly organizované vojenské jednotky. Chtěl bych zdůraznit, že v Kazachstánu budou působit tak dlouho, jak kazašský prezident uzná za vhodné. Po splnění mise budou ze země staženy," uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Zhruba 1500 Rusů už Kazachstán opustilo. Prezident Tokajev slíbil, že brzy předloží světu důkazy o tom, co se v uplynulých dnech skutečně stalo. Podle něj šlo o spiknutí, do kterého byly zapojeny jak domácí, tak zahraniční teroristické síly.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz