Zahraničí

Zemřel předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Bylo mu 65 let

Zemřel předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Bylo mu 65 let
Zdroj: Profimedia

Ve věku 65 let zemřel v úterý krátce po půlnoci předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Přes dva týdny před smrtí strávil v nemocnici kvůli problémům s imunitou.

Předseda Evropského parlamentu zemřel v úterních 1:15 hodin ráno po dvoutýdenní hospitalizaci na onkologické klinice v Avianu. Na twitteru o tom informoval jeho mluvčí Roberto Cuillo.

"Datum a místo pohřbu sdělíme v následujících hodinách," dodal mluvčí. Sassoli byl v nemocnici od 26. prosince. Mohly za to komplikace způsobené špatným fungováním imunitního systému.

Související obsah

"David Sassoli byl silný lídr, velký Ital a stálý Evropan. Především se vždy snažil spojovat, ne rozdělovat. Mé myšlenky jsou s jeho rodinou a přáteli," napsala v úterý na twitteru slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

"Upřímný a vášnivý Evropan. Už teď nám chybí jeho lidskost, velkorysost, přátelství a úsměv," uvedl předseda Evropské rady Charles Michel. "Byl soucitný novinář, výjimečný předseda Evropského parlamentu, ale hlavně drahý přítel," prohlásila na twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

"Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast rodině a všem blízkým pana předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliho. A ještě jednou poděkovat za podporu, které se mi od něj v kritických chvílích během předchozích let dostalo," napsal na twitter europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). "S jeho odchodem přišel Evropský parlament o skvělého zastánce evropské parlamentní demokracie," uvedla europoslankyně Radka Maxová (za ČSSD).

"Velmi mě rozesmutnilo, když jsem si přečetl, že předseda Evropského parlamentu David Sassoli zemřel. Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům," uvedl na twitteru premiér Petr Fiala (ODS).

Sassoli byl předsedou Evropského parlamentu od roku 2019. Europoslancem se stal v roce 2009, kdy jej Italové poprvé zvolili na kandidátce Demokratické strany. Před vstupem do politiky se věnoval novinařině.

Nového předsedu si Evropský parlament zvolí při plánované volbě na konci ledna. Sassoli už před svou smrtí avizoval, že by na post znovu nekandidoval. Pozice tedy zůstane do volby prázdná.

V Bruselu jsou po smrti předsedy Evropského parlamentu vyvěšené vlajky na půl žerdi. Informoval o tom na svém twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz