Zahraničí

Pět československých letců v roce 1941 zmizelo, teď našli jejich ostatky

Pět československých letců v roce 1941 zmizelo, teď našli jejich ostatky
Zleva: Alois Rozum, Vilém Konštacký, Leonard Smrček, Jan Hejna a Karel Valach Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Jan Hejna, Vilém Konštacký, Alois Rozum, Leonard Smrček a Karel Valach – tito českoslovenští letci Britského královského letectva (RAF) už nejsou pohřešováni. Analýza ostatků, které se našly v červnu 2021, definitivně potvrdila, že letci před 80 lety zemřeli při havárii sestřeleného letounu T2990. Informovalo o tom ministerstvo obrany.

Trosky letounu Vickers Wellington T2990 od 311. československé perutě Britského královského letectva (RAF) se podařilo vytáhnout ze země až v červnu minulého roku. Nacházely se na louce u obce Hollands Kroon v Nizozemí. 

"Na místě dopadu se tehdy našly úlomky kostí, kus boty a letecké kombinézy, které bylo třeba přiřadit jednotlivým členům posádky," informovala v tiskové zprávě ve středu Jana Zechmeisterová, vedoucí tiskového oddělení ministerstva obrany.

Související obsah

Analýza nalezených ostatků potvrdila, že se skutečně jednalo o Jana Hejnu, Viléma Konštackého, Aloise Rozuma, Leonarda Smrčka a Karla Valacha. Muži proto již oficiálně nejsou pohřešováni v boji a jejich ostatky budou ještě letos uloženy se všemi vojenskými poctami na hřbitově Komise pro válečné hroby britského společenství (CWGC) v Nizozemsku.

Pětice mužů zemřela v noci z 22. června na 23. června v roce 1941, kdy bombardéry RAF prováděly nálet na Brémy v Německu. Letoun T2990 s československými letci na zpátečním letu sestřelil německý noční stíhač. Havárii přežil jen Vilém Bufka, který z padajícího letounu vyskočil s padákem. Poté byl chycen a stal se z něj válečný zajatec. Ostatní členové posádky byli až doteď považováni za pohřešované v boji.

Podívejte se, co se našlo na místě dopadu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz