Zahraničí

Zástupci NATO jednali s Rusy o Ukrajině. Situace zůstala vyhrocená

Hrozbu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou se stále nepodařilo zažehnat. Blíže k řešení vyhrocené situace by ale mohlo být po jednání zástupců NATO s ruskými diplomaty v Bruselu. Šéf NATO Jens Stoltenberg označil středeční rozhovory za kritický moment.

Rusko požaduje záruky, že se NATO nebude rozšiřovat na východ a stáhne své vojáky ze zemí u ruských hranic. NATO ale na tyto požadavky přistoupit odmítá a věří, že každý stát má právo zvolit si svou vlastní budoucnost.

"Je to pouze na Ukrajině a třiceti spojencích, kdy se rozhodnou, že se Ukrajina stane členem NATO. Na nikom jiném. Rusko to nemůže vetovat. Spojenci jsou připravení Ukrajinu podporovat v jejím směrování ke členství," uvedl Stoltenberg.

Středeční rozhovory podle šéfa NATO nebyly jednoduché a bude těžké vzájemné rozdíly překonat. "Stav evropské bezpečnosti a našich národních zájmů je na kritickém bodě. Už to nemůžeme odkládat. Potřebujeme jasné odpovědi na naše požadavky," okomentoval jednání Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Související obsah

Spojené státy sázejí na svou stříbrnou lišku, jak se přezdívá zástupkyni ministra zahraničí Wendy Shermanové. 72letá diplomatka jednala s představiteli KLDR o jaderných zbraních a přispěla i k nukleární dohodě s Íránem. Zahraniční média píší, že pokud má někdo rozmluvit Rusku invazi, bude to právě ona.

"Ujistila jsem Rusko a vám to tu zopakuji: Spojené státy pevně stojí za politikou: nic nedohodneme o vás bez vás. To platí pro všechny naše partnery, včetně Ukrajiny," řekla Shermanová.

O problémech jednají ve francouzském Brestu také ministři obrany členských zemí Evropské unie. Rozhovory mezi Ruskem a Spojenými státy budou pokračovat ve čtvrtek ve Vídni.

Reportér Patrik Balcar okomentoval aktuální situaci na Ukrajině:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz