Koronavirus

Mrtvé děti a kolaps zásobování. Biolog Flegr předpovídal apokalypsu. PŘEHLED

Mrtvé děti a kolaps zásobování. Biolog Flegr předpovídal apokalypsu. PŘEHLED
Evoluční biolog Jaroslav Flegr Zdroj: Profimedia

V Česku je evoluční biolog Jaroslav Flegr znám jako jeden z nejpesimističtějších proroků na téma pandemie covidu-19. Ne všechny jeho černé předpovědi se ale vždy splní. TN.cz se podívalo na to, které prognózy se vyplnily a které ne.

Jaroslav Flegr platí za odborníka na evoluční biologii a parazitologii. Zároveň se hlasitě vyjadřuje ke covidové pandemii, kde využívá svých znalostí k tvorbě mnohdy znervózňujících proroctví. Vybrané předpovědi z minulého roku jsme podrobili zkoušce. Všechny informace o počtu nakažených pocházejí ze stránek ministerstva zdravotnictví.

V poslední den loňského roku ve své šesté předpovědi Flegr napsal: "Počty nově nakažených okamžitě vyletí strmě nahoru – zatímco variantě delta trvalo zdvojení počtu nakažených asi týden, omikron to zvládne každé dva dny. Omikronová vlna bleskově, během týdne či dvou, vystoupá na zhruba 60 tisíc nakažených za den, a tím zcela zahltí naše zcela nedostačující testovací kapacity."

Apokalyptická vize se zatím nenaplnila. Počty nakažených sice rostou, předvídaných 60 tisíc nakažených za den se však v termínu stanoveném Flegrem nekoná. Od úterka do pátku druhého lednového týdne přibývalo zhruba 12 000 nakažených za každý den.

"Je klidně možné, že prakticky v jeden okamžik onemocní třetina i více všech řidičů hromadné či nákladní dopravy. Proto může klidně docházet k častým poruchám v zásobování."

České zásobování v tuto chvíli ochromené není. To ale neznamená, že je strašení kolapsem dopravy nepodložené. V ten samý den, kdy Flegr uveřejnil svoji předpověď, se varianta omikron stala dominantní ve Francii, kde teď kvůli vysoké infekčnosti působí značné problémy se zásobováním.

Související obsah

​"Počty nakažených budou mnohem vyšší a nemůžeme si malovat, že bude nižší patogenita. To je optický klam. Ve skutečnosti se stejné počty a procenta lidí z těch nakažených budou dostávat do nemocnic, jako se dostávaly v případě delty," napsal Flegr vloni čtyři dny před Vánocemi.

Tento výrok se týkal varianty omikron, která má dostávat nakažené do nemocnic stejně často jako předchozí varianty. Počet hospitalizovaných pacientů však v současnosti spíše klesá, stejně jako počet lidí na jednotkách intenzivní péče. I přesto, že počet nakažených začíná kvůli omikronu opět růst.

"Doteď víc jak měsíc počet narůstal poměrně rychle a exponenciálně. Teď se exponent v rovnici malinko snížil. Je to první indicie, že by se mohlo dít něco příznivého. Ustupovat to nezačne. Do lockdownu bohužel vlítneme, to se nestihne zalomit," byl 24. 11. 2021 Flegr přesvědčený, že lockdown nás nemine.

Dva dny po uveřejnění předpovědi vešel v platnost nouzový stav omezující například činnost restaurací a klubů, ale také zakazující konání adventních trhů. O úplně tvrdý lockdown ovšem nešlo. I tak začaly počty nakažených krátce po zavedení nouzového stavu opět klesat.

Na konci října Flegr očekával, že s covidem bude umírat přes tisíc lidí denně. "Ode dneška za 30 dnů už budeme mít tisíc, přes tisíc denně, tisíc lidí bude den co den umírat a s tím už nic neuděláme, protože ti lidé už jsou nakažení."

Míra úmrtí za den skutečně skokově vzrostla. Oproti 22. říjnu, kdy Flegr uvedl tuto předpověď a kdy zemřelo 14 lidí, přišlo o život o měsíc později, tedy 22. listopadu, 111 lidí. Do předpovídaných hrozivých tisícových čísel však měla skutečnost daleko. Mezi těmito dvěma dny zemřelo na covid dohromady 1 761 lidí.

Související obsah

Flegr také věřil, že očkovat se co nevidět budou i batolata. "​Už brzy bude očkování schválené i pro děti do 5 let," napsal 20. října.

V současnosti existují vakcíny pro nezletilé, konkrétně pro děti od 5 do 11 a od 12 do 15 let. Tomu, že by se v Česku měly v blízké budoucnosti očkovat i děti pod pět let, ale zatím nic nenasvědčuje. V USA se už ale vakcinace dětí plánuje. Podle Washington Post se výsledky testů dětské vakcíny očekávají v první polovině roku 2022.

Tu a tam budou umírat děti

"Dětský organismus je nastavený tak, aby mu tenhle typ viru tolik nevadil, tedy aby došlo k promoření osob už v dětství a aby danou nemocí už v dospělosti netrpěly. Průběh mají nejlehčí, ale vzhledem k tomu, že ta delta je víc než dvakrát horší než ta klasická varianta, samozřejmě budou tu a tam umírat i děti," odpověděl Flegr na začátku září na dotaz, co nás čeká na podzim.

V tom, že děti jsou obecně odolnější vůči covidu, se většina odborníků shoduje. Nejedná se tedy o žádný neobvyklý názor. I v této věkové skupině ale bohužel dochází k úmrtím. Od začátku pandemie zemřelo ve věku do 14 let v Česku šest dětí.

I Flegr v pozdějším komentáři uvedl, že děti jsou ohroženy novou variantou omikron méně než dospělí. I tak ale nabádal k opatrnosti a očkování. 

"Dnes se rozvolnilo. Blbé je načasování – koincidence se zahájením školní docházky. Nebude tak jasné, co způsobilo případný vzestup počtu nákaz. A v budoucnu kvůli tomu možná zbytečně zavřou školy – jak už víme, děti jsou u nás první na řadě. Tedy když jde o omezování…" obával se 1. září loňského roku Flegr, že děti zase brzy skončí na distanční výuce.

Na začátku školního roku 2021/22 uzavření škol tehdejší ministr školství Robert Plaga (za ANO) odmítl. Navzdory rostoucím počtům nemocných se Flegrovy obavy nenaplnily. Školy zůstaly otevřené i během zimního nouzového stavu a vystačily si s pravidelným testováním.

"Kdybychom vydrželi ještě 14 dnů nerozvolňovat (jen žáky pod ochrannou PCR testů jednou týdně či antigenních třikrát týdně), mohli jsme do konce léta vystačit s respirátory v místnostech. Teď začnou čísla stoupat a za měsíc máme nový lockdown," myslel si Flegr 3. května. 

Květnové obavy před předčasným rozvolňováním se ukázaly jako zbytečné. S příchodem léta naopak počet nakažených za den průběžně klesal. Místo lockdownového léta tak naopak přišla chvíle oddechu.

"Já hlásím – už týden po oteplení klesne infekčnost viru o třetinu a opatření jasně zaberou. Jestli Babiš ihned nerozvolní a nechá vyklesat počty nakažených na 1 000 denně, aby mohlo fungovat trasování, tak jsme za vodou," věřil Flegr 20. března 2021.

V porovnání s pesimistickou předpovědí z května se tato ukázala být přesnější. Ke konci března, kdy Flegr hlásil pokles infekčnosti, začala po oteplení čísla nakažených opět klesat. I když to konec pandemie neznamenalo, drastický vzrůst počtu nakažených zaznamenalo Česko až na podzim.

Flegr se na svém blogu chlubí také řadou úspěšných předpovědí. Například tím, že v březnu 2020 napsal, že virus bude mutovat a bude se měnit infekčnost a virulence podle podmínek šíření. V srpnu 2020 předpovídal nástup další vlny s ohledem na návrat dětí do škol a následný lockdown. Nástup další vlny předpovídal také v srpnu 2021, tentokrát s tím, že nakažených bude přes 20 tisíc za den (maximum bylo 25. 11. 2021 - 27 937 nových případů za den).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz