Naše Česko

Viceguvernér ČNB: Inflace může být až přes 10 %. Koruna bude dál posilovat

Inflace roste, koruna posiluje, hypotéky zdražují. O těchto a dalších tématech ve čtvrtečním pořadu Naše Česko mluvil ekonom Lukáš Kovanda s Markem Morou, viceguvernérem České národní banky.

Úroveň prosincové inflace za prosinec je 6,6 % a ceny v Česku nadále citelně rostou. Prožíváme tak nejvýraznější inflaci od devadesátých let. Podle některých odhadů inflace za leden může stoupnout až na deset procent.

"Zdá se, že čísla za leden budou ještě výraznější, než jsou čísla za listopad a prosinec, která jsou sama o sobě rekordní. Není vyloučeno, že budou dosahovat až dvouciferných hodnot, tzn. k deseti procentům," myslí si Marek Mora, viceguvernér České národní banky. Nevyloučil ale ani 11 %.

Související obsah

Podle něj do toho vstupuje nejistota ohledně jednorázového přecenění, které se odehrává každý rok začátkem ledna a týká se cen energií i tržních cen v obchodě. "Ceny rostou všude, tak je možné, že přecenění bude výraznější," vysvětluje.

"První čtvrtletí letošního roku bude poměrně dramatické. Předpokládáme, že meziroční inflace se bude pohybovat kolem osmi, devíti až desíti procent. V druhém pololetí by měla inflace začít klesat a tempo meziročního růstu cen by mělo začít polevovat. Zhruba za rok bychom chtěli být na našem cíli, někde v blízkosti dvouprocentní inflace," predikuje viceguvernér ČNB.

Související obsah

​Česká měna je k euru nejsilnější za posledních deset let. V minulém týdnu zpevnila na 24,44 CZK/EUR, v tomto týdnu dokonce pod 24,4. Podle odborníků je to důsledkem zvyšování inflace a následného zvedání úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB).

ČNB podle Mory plánuje dál zvyšovat základní úrokovou sazbu. "Do konce března by měla přesáhnout čtyři procenta. Můj odhad je až k 4,75 procentům," odhaduje Mora.

A česká koruna by také měla posilovat dál. "Hranici 24 by měla prolomit až v příštím roce, ale může se stát cokoliv a koruna může reagovat různým způsobem," dodává.

TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz