Koronavirus

Lidí s pozitivním testem je víc, než se udává. Ministerstvo to vysvětlilo

Lidí s pozitivním testem je víc, než se udává. Ministerstvo to vysvětlilo
Ilustrační foto Zdroj: TV Nova

Ministerstvo zdravotnictví ve svých oficiálních denních číslech nezveřejňuje počty lidí, kteří mají pozitivní test opakovaně. S šířením varianty omikron přitom takových lidí přibývá. Za čtvrtek jich například bylo 1 487, v oficiálních číslech se ale neukázali, najít je veřejnost mohla pouze v takzvaných datasetech, které ministerstvo zveřejňuje.

Ve čtvrtek přibylo 11 675 lidí nakažených covidem-19, uvedlo ministerstvo v pátek ráno. Ve skutečnosti ale pozitivních testů bylo o 1 487 lidí více. V oficiálních číslech se totiž nezobrazují lidé, kteří jsou pozitivní znova.

Lidí, kteří se nakazili nemocí podruhé, přibývá. Zatímco například v říjnu jich každý den bylo okolo stovky, v posledních dnech se tato čísla pohybují v tisících. "Omikron je známý tím, že tu imunitu získanou proděláním obchází. Reinfekcí tedy bude přibývat," řekl epidemiolog Petr Smejkal.

"Čísla reinfekce nemají vypovídající hodnotu, jelikož se jedná pouze o podezření, a proto nemohou být započítána do celkového počtu nových případů za den. De facto jde o zachycené opakované pozitivity, které se následně dle mezinárodních pravidel prověřují," vysvětlil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. 

Související obsah

Vypovídající hodnotu nemají podle ministerstva proto, že nedokážou v reálném čase přesně odhalit, jestli se jedná o osobu, u které například probíhá dlouhodobá infekce a je opakovaně testovaná v nemocnici. "Prověření těchto dat je možné až zpětně, kdy se kontrolují i překlady pacientů v nemocnicích," uvedl Jakob.

Ministerstvo zatím tato čísla zveřejňovalo jen v takzvaných datasetech. V podobě excelové tabulky je chce ale přidat i k denním datovým zprávám.

"Státní zdravotní ústav v průběhu týdnů údaje o reinfekcích validuje, aktualizuje a čísla uvádí na pravou míru a také hlásí do zahraničí pro celosvětový přehled k dalším výzkumům," uvedl Jakob. Reinfekce se tedy do celkového počtu nakažených nakonec přidají.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz