Domácí

Vláda oznámila nová pravidla pro testy. Upravila také opatření pro školy

Vláda v pátek oznámila nová pravidla pro testování. Ve školách se bude od příštího týdne testovat antigenními testy jednou týdně, při pozitivním výsledku bude následovat PCR test. Pojišťovny budou nově hradit 5 PCR testů. Platí to pro očkované, pro ty, kteří mají zahájené očkování, nebo potvrzení, že se ze zdravotních důvodů nemohou očkovat. Pro neočkované se v tomto směru nic nemění a testy si hradí sami.

  • Od 17. ledna testování ve školách antigenním testem 1x týdně
  • Při pozitivním výsledku následuje konfirmační PCR test a izolace 5 dnů
  • Nově bude pro očkované a pro osoby s kontraindikací hrazeno pojišťovnou 5 PCR testů
  • Navýší se počet dnů ředitelského volna v době pandemie

"Od 17. ledna se přechází ve školách na systém jednoho antigenního testu týdně, při pozitivním výsledku následuje ověření PCR testem a karanténa 5 dnů. Nově je 5 PCR testů hrazeno a to i pro ty, kteří mají zahájené očkování, nebo kontraindikaci k očkování," řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) .

Související obsah

Počet nakažených se bude podle Válka v průběhu ledna kvůli šíření omikronu zvyšovat. Situace by se mohla zlepšit až na konci února. Na brífinku znovu apeloval na všechny, aby se nechali naočkovat třetí dávkou vakcíny proti koronaviru, která ochrání před vážným průběhem onemocnění.

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) na tiskové konferenci uvedl, že příští týden předloží legislativní návrh s pracovním názvem "Pandemické ředitelské volno", kterým se navýší počet dnů ředitelského volna v době pandemie. Podle Gazdíka budou ředitelé moci využít až 10 dnů, nyní mají k dispozici 5 dnů.

Pracovní karanténa

Takzvaná pracovní karanténa, kdy by do práce mohli i zaměstnanci pozitivní na covid-19, se bude týkat jen úzkého okruhu pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách, kteří jsou v zaměstnání nepostradatelní a nemají žádné příznaky onemocnění.

Válek na tiskové konferenci uvedl, že u těchto pracovníků musí být nulové riziko, že by mohli někoho nakazit. Pracovníci ve zdravotnictví by mohli přijít do styku s pacientem jen za přísných podmínek, případně s ochranným oblekem. 

Související obsah

Zaměstnanci v pracovní karanténě by mohli pouze do práce, nemohli by navštěvovat žádné volnočasové aktivity. "Zjednodušeně, kdo je v pracovní karanténě, má po celou dobu práce respirátor FFP 2. Měl by jíst odděleně. V karanténě pak samozřejmě, když skončí práce, bude muset být doma. To znamená, nemůže chodit na různé volnočasové aktivity," řekl Válek.

Petr Arenberger promluvil, jak je na tom FNKV v aktuální koronavirové situaci:

Na celý záznam z tiskové konference po jednání vlády se můžete podívat zde:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz