Koronavirus

Průlomový objev. Vědci objevili gen, který zvyšuje riziko těžkého průběhu covidu

Průlomový objev. Vědci objevili gen, který zvyšuje riziko těžkého průběhu covidu
Zdroj: TV Nova

Polští vědci si připsali nový úspěch. Povedlo se jim objevit gen, který u jeho nositele zvyšuje riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19. Objev by mohl pomoci odhadnout, kterému z pacientů hrozí při nakažení koronavirem vážné komplikace.

Experti z Lékařské univerzity v Bialystoku v Polsku se rok a půl snažili identifikovat gen, který předurčuje, že jeho nositel má větší pravděpodobnost na vážný průběh onemocnění covid-19. To se jim nyní povedlo, objev ve čtvrtek na tiskové konferenci představil polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski.

Podle týmu vědců je tento gen čtvrtým nejdůležitějším faktorem při posuzování rizika těžkého průběhu covidu-19. Před ním je věk, tělesná hmotnost a pohlaví. "Nejde o to, že by geny byly tím nedůležitějším faktorem, nikdy to není tak jednoduché. Jsou významné, jsou na čtvrtém místě," citovala vedoucího týmu Marcina Moniuszka televize TVP.

Ve Francii zachytili novou variantu koronaviru, má více mutací než omikron:

Související obsah

Moniuszko poznamenal, že podobné studie už byly provedeny po celém světě a ukazují, že mezi populacemi jsou rozdíly. Podle něj je důležité nekopírovat řešení z jiných zemí, protože pacienti z jiných zemí jsou geneticky různorodí a výzkum provedený v Polsku je proto významný.

Odborníci zjistili, že tento zkoumaný gen se nachází asi u 14 procent polské populace, u obyvatel Indie u 27 procent a v celoevropském měřítku je to okolo 10 procent. Do studie se zapojilo 1 500 osob, které se koronavirem nakazily. Polští vědci zkoumali, jak se liší riziko těžkého průběhu covidu u těch, kdo daný gen mají.

Podle Moniuszka by výsledky výzkumu mohly vést k vyvinutí jednoduchého testu, díky kterému by se dalo odhalit, zda člověk daným genem disponuje, nebo ne. Slibuje si od něj například také to, že pokud by neočkovaný člověk testem zjistil, že má vysoké riziko těžkého průběhu, nechal by se proti covidu-19 naočkovat a dodržoval by protiepidemická opatření. Odhadl, že takový test by mohl vzniknout do několika měsíců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz