Domácí

Ochrana ministrů je velmi nákladná, jeden se bez ní zatím obejde

Ochrana nových ministrů je přibližně stejně nákladná jako ochrana těch z minulé vlády. Někteří členové Fialova kabinetu před volbami sice tvrdili, že ochranku potřebovat nebudou, ale nakonec ji na doporučení přijali. Počet chráněných ministrů tak zůstává stejný. Tedy až na jednu výjimku, kterou je ministr zdravotnictví.

Za vlády bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) byl počet chráněných ministrů i s premiérem osm, nyní se jejich počet o jednoho snížil. "Stávající ministr zdravotnictví nemá nyní ochranku, sice je také terčem výhrůžek. Ministr zdravotnictví Válek se cítí bezpečně a je rád, že zatím ochranku mít nemusí," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS) tvrdil krátce po volbách, že se bez ochranky obejde, nyní ji ale využívá. "Já jsem jednal se šéfem ochranné služby a ten mi z bezpečnostních důvodů doporučil, abych ji zatím využíval. Já takové doporučení beru vážně," řekl Stanjura.

Související obsah

​"Já jsem ochranku nikdy neměl a nikdy jsem neměl ani pocit, že ji potřebuji," prohlásil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Zajištění bezpečnosti jednoho člena vlády je velmi nákladné a podle kvalifikovaných zdrojů může stát až sto tisíc korun za den.

"Nejde jenom o ty osoby a o ty bodyguardy, kteří se pohybují kolem chráněné osoby. Jde především o náklady na materiál, ale i o náklady na takzvaný advance, což znamená lidi, kteří se nepohybují přímo v té ochraně osob, ale pohybují se kolem a zajišťují přípravu," řekl autor knihy Zpověď bodyguarda Roman Anton.

Související obsah

​V minulosti se ale našli politici, kteří ochranu odmítali, a to z různých důvodů. "Dokonce jsme tu měli premiéra, který odmítal ochranku, protože chtěl být blíže k lidu. Nakonec se ukázalo, že to bylo z důvodu mimomanželských styků," prozradil generál v záloze Andor Šándor.

Odmítnutím ochranky se navíc žádné peníze neušetří. Strážci jsou totiž stejně vyčlenění a připravení, kdyby je politik přece jen potřeboval.

Jan Houška, TN.cz, Michal Borovský TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz