Počasí

PŘEDPOVĚĎ: Čeká nás velmi studený týden. Česko se potýká s vichřicemi

Česko čeká velmi chladný týden. Studená fronta ze severu s sebou přinese mraky, vítr a místy i sníh. Obzvlášť studené mají být noci, kdy bude teplota pravidelně padat pod nulu.

"Přes naše území přejde od severu studená fronta a za ní se do střední Evropy rozšíří oblast vysokého tlaku vzduchu," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Studenou frontu předpovídá po celý týden. "Koncem týdne se ze západní Evropy dále k východu bude rozšiřovat oblast vysokého tlaku vzduchu a po její severní části bude postupovat teplá fronta," dodal ČMHÚ.

Nezmary počasí dnes trpěla Sněžka. Vrcholek nejvyšší hory Česka bičovala vichřice o rychlosti až 170 kilometrů v hodině. Na Milešovce nejvyšší rychlost větru dosáhla 130 kilometrů za hodinu. Vichry ale neušetřily ani nižší části republiky a na mnoha místech zuřily až osmdesátikilometrovou rychlostí, například v Temelíně nebo v Ústí nad Labem.

Silný vítr s sebou přináší i potíže s elektřinou. Podle mluvčího skupiny Eon Romana Šperňáka se energetici potýkají s přerušením dodávek elektřiny. "Nejvíce poruch aktuálně evidujeme na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje v okolí Moravských Budějovic, kde se omezení týká necelých dvou tisíc domácností a dále na Brněnsku, kde se jedná o více než 2600 odběratelů v okolí Popůvek a Střelic," uvádí Šperňák. Nejčastější příčinou poruch jsou stromy spadlé na elektrické vedení.

Související obsah

pondělí bude zataženo až oblačno. V noci a dopoledne má také ze severu přicházet déšť, ve výškách nad 500 metrů i sněžení. K večeru bude déšť i oblačnost ustávat. Teploty se budou pohybovat mezi 2 a 6 stupni Celsia ve dne a mezi 3 až −1 stupněm v noci. ČHMÚ také vydal také pro tento den výstrahu před silným větrem, který zasáhne celé území republiky. Meteorologové doporučili zajistit okna a dveře a upevnit volně uložené předměty, které by mohl silný vítr odnést. Současně vyzvali ke zvýšené opatrnosti na horách. Výstraha platí až do večera, kdy má vítr opět slábnout.

V úterý nás čeká polojasné až oblačné počasí s občasným slabým sněžením. Noční teploty mohou při snížené oblačnosti spadnout až k −5 stupňům Celsia, ve dne se budou držet mezi 1 a 5 stupni. Vítr bude přes den postupně slábnout.

Ve středu by si měli dávat pozor především řidiči, ráno je potrápí mlhy, které se ale brzy rozpustí. K večeru se mají od severozápadu přihnat dešťové mraky a ve výškách nad 800 metrů bude i sněžit. V noci se budou teploty pohybovat mezi 1 až −3 stupni Celsia, ve dne mezi 1 až 5 stupni.

Související obsah

​Ve čtvrtek bude zataženo a ze severozápadu přijde sněžení. Nejnižší noční teploty budou 2 až −2 stupně Celsia, na jihovýchodě a východě pak −4 stupně. Ve dne se mají pohybovat teploty od 0 ke 4 stupňům. Má foukat čerstvý vítr, který na horách může dosahovat rychlosti až 25 metrů za vteřinu.

V pátek meteorologové očekávají proměnlivou oblačnost se sněhovými přeháňkami. Noc bude nejstudenější z celého týdne, teploty budou klesat od −1 k −5 stupňům Celsia, při snížené oblačnosti může rtuť teploměru klesnout až k −9 stupňům Celsia. Během dne bude teplota mezi −2 a 2 stupni Celsia.

Další dny se bude postupně mírně oteplovat. Nebe má být oblačné až zatažené, a to s občasným sněžením převážně na horách. Jinde má pouze pršet. Noční teploty budou mezi −2 až −6 stupni Celsia, v průběhu dne mezi −2 a 2 stupni.

Na předpověď pro tento týden se můžete podívat zde:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz