Koronavirus

Změny od pondělí: Testování v práci, více proplácených PCR testů

Česká vláda vyhlásila hned několik změn v opatřeních proti šíření koronaviru. Podívejte se, co na vás čeká od tohoto týdne.

Testování zaměstnanců

Od pondělí čekají Čechy zásadní změny, co se týče protiepidemických opatření. Jednou z největších změn je povinné testování v zaměstnání. To je nutné dělat dvakrát týdně, a to antigenními testy.

Pokud se zaměstnanec odmítne testovat, jeho zaměstnavatel to ohlásí hygieně. "Platí, že neotestovaný zaměstnanec musí dodržovat tato opatření: nosit respirátor, dodržovat rozestup alespoň 1,5 m od ostatních osob, pokud je to vzhledem k povaze práce možné, a stravovat se odděleně od ostatních osob. Po dobu konzumace potravin neplatí povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest," popsalo ministerstvo průmyslu.

Kdo se testovat nemusí

osoba samostatně výdělečně činná není povinna podstoupit testování, jestliže se v místě, kde vykonává svoji činnost, nesetkává se třetími osobami, za které se nepovažují osoby žijící s ní ve stejné domácnosti
osoba, která podstoupila v posledních 72 hodinách RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS‑CoV-2 s negativním výsledkem nebo
osoba, která podstoupila v posledních 24 hodinách rychlý antigenní test na přítomnost antigenu viru SARS‑CoV-2, který provedl zdravotnický pracovník, s negativním výsledkem
osoba, která podstupuje preventivní testování podle tohoto mimořádného opatření u jiného zaměstnavatele, jehož je zaměstnancem, nebo u jiné právnické osoby, jejímž je orgánem nebo členem orgánu.
zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Související obsah

​Povinné testování ve školách

Děti se ve školách musí testovat každé pondělí prostřednictvím antigenních nebo PCR testů, týká se to všech základních a středních škol, konzervatoří a speciálních základních škol. Stejná pravidla platí i na lyžařských výcvikových kurzech, ať už je pořádá škola, či někdo jiný.

"Test provedený ve škole lze nahradit RT-PCR testem (ne starším než 72 hodin) či RAT antigenním testem (ne starším než 24 hodin) provedeným poskytovatelem zdravotních služeb s negativním výsledkem," stojí na Covid Portálu.

Pokud žák či student odmítne jít na test, musí postupovat podle následujících instrukcí:

musí mít ve vnitřních prostorách po celou dobu nasazenou ochranu nosu a úst (respirátor, např. FFP2, KN95) a ve venkovních prostorách v případě, nemůže-li dodržet rozestup 1,5 metru. V případě dítěte do 15 let postačí rouška. Respirátor nemusí mít také žák na pokoji v rámci školy v přírodě atp. Nadále platí i pro takového žáka výjimka v případě vážných zdravotních důvodů, pokud má lékařské potvrzení
nesmí cvičit ve vnitřních prostorách (venku pouze za dodržení rozestupu)
nesmí zpívat, pokud nedodrží rozestup 2 metry
používá zvláštní hygienické zařízení (pokud takové je)
při konzumaci jídla a pití sedí u stolu / v lavici s rozestupem 1,5 metru
zdroj: Covid Portál

Pracovní karanténa

Lidé, kteří pracují ve zdravotnictví a ve službách sociální péče, mají od pondělí za určitých podmínek možnost jít do práce, i pokud mají pozitivní test na covid, nesmí se u nich ale projevovat příznaky nemoci.

"Toto pravidlo ale bude platit jen ve výjimečných případech, kdy zaměstnavatel nebude schopen bez těchto zaměstnanců dál zajišťovat péči o pacienty či klienty," uvedl Úřad vlády.

Související obsah

​Proplácení PCR testů

Od pondělí se rovněž zvyšuje počet pojišťovnou hrazených testů ze dvou na pět měsíčně. "I nadále zůstane v platnosti, že neočkovaní lidé si musí RT-PCR testy, které nepředepsal lékař nebo hygienická stanice, zaplatit," popsal Úřad vlády.

Cestování

Podle aktualizovaného seznamu zemí podle míry rizika nákazy koronavirem je nově v červené kategorii Rumunsko, tmavě červená kategorie se rozrostla o Bulharsko, Maďarsko, Rakousko a Německo.

Semafor od 17. ledna 2022 Zdroj: MZČR

Pro všechny osoby vracející se ze zemí, které jsou v červené či tmavě červené kategorii, platí, že před návratem vyplní Příjezdový formulář, a pokud jedou hromadnou dopravou, tak se nechají otestovat antigenním nebo PCR testem. "Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve pátý den a nejpozději sedmý den po vstupu na území ČR," uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Lidé, kteří jedou individuální přepravou, se nemusí testovat před odjezdem, ale musí se otestovat PCR testem nejdříve pátý a nejpozději 14. den po návratu. Opatření se netýkají očkovaných a také lidí, kterým uplynulo maximálně 180 dní od prodělání covidu, ti vyplňují jen Příjezdový formulář.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz