Domácí

Koronaviru podlehla česká zpěvačka. Vzali jste mi maminku, vzkázal syn antivaxerům

Ve věku 57 let zemřela v neděli Hana Horká z folkové skupiny Asonance. Zpěvačka odešla jen pár dnů poté, co na sociálních sítích potvrdila, že prodělala covid. Netajila se však tím, že je proti očkování, a virus chtěla prodělat. Podle jejího syna mohou nepřímo za smrt Horké známí odpůrci vakcinace.

Smutnou zprávu o skonu zpěvačky Horké oznámil v neděli na sociálních sítích hudebník Miroslav Hlavička, známý pod přezdívkou Scalex. "Zemřela zpěvačka Hana Horká z Asonance," napsal Hlavička. Potvrdila to také sama skupina.

Zpěvačka přitom ještě před dvěma dny na facebooku informovala své fanoušky, že prodělala mutaci delta, která se řadí mezi varianty koronaviru. "Odtajním. Ano, jsem ‘prodělanec‘. A přežila jsem i zbloudilou deltu. Ovšem bylo to velmi barvité," popsala Horká.

Vypadalo to však, že se z nemoci vyléčila. A postupně odeznívaly také příznaky. Už proto plánovala, jak stráví další dny. "Příští týden to roztočím," těšila se Horká.

Hana Horká se netajila tím, že je proti očkování. Dokonce z jejích příspěvků na facebooku je patrné, že se virem chtěla nakazit, aby získala imunitu. "Takže bude divadlo, sauna, divadlo, koncert, sauna. A nějaké moře," doplnila v příspěvku. To, že zpěvačka šla koronaviru doslova naproti, potvrdil také její syn Honza, který s otcem covid-19 prodělal.

"Mně s tátou bylo zle celkem tři dny. Pak následovala izolace, abychom nikoho neohrozili. Mamce bylo špatně pět dní a sama tomu šla naproti," poznamenal Honza.

Související obsah

Podle syna Horké mohou nepřímo za její smrt známí odmítači očkování. "Tímhle komentářem ‘děkuji‘ za užitečný příspěvek do diskuse. Jmenovitě – Andor Šándor, Duše K, MUDr. Jan Vojáček, CFMP, Daniel Landa, Jaroslav Flegr, MUDr. Soňa Peková, Ph.D., Roman Šmucler a spol. Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty. Pohrdám vámi. Jste absolutní odpad a od teď na vás mám brutální pifku," napsal zpěvaččin syn.

"Je to smutné. Já ale jsem naočkovaný a očkují dál i přesto, že mi poté ochrnul obličej. Je to nesmysl," řekl TN.cz prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

"Umím si představit, že v zármutku nad ztrátou nejbližšího mohou lidé mít vyjádření, která by normálně neudělali. Já nejsem antivaxer. V žádném mém příspěvku nic takového není. Já jen debatuji s lidmi, kteří nepodlehli pandemii šílenství a dívají se na to rozumně, zda je po prodělání covidu, dvou injekcích a potvrzených protilátkách nutné si dávat třetí dávku. Chtěl bych se ohradit proti tomu, aby byl můj názor i nepřímo dáván do souvislosti se ztrátou blízkého člověka," ohradil se bezpečnostní analytik Andor Šándor.

"Je strašně smutné vidět, jak i veselí a pozitivně naladění lidé dokážou podlehnout totálním blábolům, sestaví si vlastní verzi vědy, kde se na nebezpečné nemoci neumírá (akorát, že v realitě se na to pak umře), a zkrátka žijí v nějaké úplně vlastní realitě, která se skutečností bohužel nemá nic společného," doplnil Hlavička.

Smutné zprávy provází Asonanci, která je jednou z nejdéle působících folkových skupin v Česku, od začátku roku 2022. Hned 2. ledna totiž zemřel ve věku 74 let bývalý člen skupiny Bohumil Sýkora. Poslední rozloučení proběhlo 10. ledna. Také v tomto případě měl hudebník zemřít po prodělání koronaviru.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz