Koronavirus

Ministerstvo nařídilo hygienám: Trasujte už jen někoho, nakažení to zvládnou sami

Ministerstvo nařídilo hygienám: Trasujte už jen někoho, nakažení to zvládnou sami
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že kvůli masivnímu šíření varianty omikron se nebude stíhat trasovat. Hygienické stanice mají proto nově nařízeno dohledávat kontakty pouze tří prioritních skupin. Všichni ostatní by měli využívat trasovací formuláře, potvrdil TN.cz mluvčí resortu.

Pravidla trasování se mění. Ministerstvo nařídilo hygienickým stanicím, aby přestaly dohledávat kontakty úplně všech nakažených a zaměřily se pouze na některé skupiny. 

Koho teď hygieny trasují

  • děti od 6 do 18 let
  • seniory nad 65 let
  • poskytovatele sociálních služeb
  • ostatní využijí samotrasování

Související obsah

"Ministerstvo pro trasování určilo prioritní skupiny, které představují děti od 6 do 18 let, senioři nad 65 let a poskytovatelé sociálních služeb. Jedná se o opatření v souvislosti s variantou omikron, jejíž masivní šíření očekáváme," řekl TN.cz mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Změna přišla současně se začátkem plošného testování ve firmách. Zaměstnanec, kterému vyjde pozitivní antigenní test, musí jít na pět dní do karantény. Pokud se rozhodne podstoupit PCR test a ten vyjde negativně, karanténa mu skončí dřív.

Pozitivní lidé s antigenem se ale telefonátu z hygieny zřejmě nedočkají. Budou se muset vytrasovat sami.

"Všem ostatním, pokud na ně nevystačí kapacita hygienických stanic, přijde SMS zpráva s výzvou, aby využili samotrasovací formuláře," doplnil Jakob.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz