Počasí

Nad Českem vznikla první bouře letošního roku. Přinesla s sebou sněžení

Nad Českem vznikla první bouře letošního roku. Přinesla s sebou sněžení
Zdroj: Thinkstockphotos

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlásí meteorologické prvenství roku 2022. První letošní bouřka totiž zasáhla Česko. Sněhová bouře udeřila v severním Slezsku. Zimní bouřky jsou přitom na území České republiky raritou.

Nad Opavskem zuřila 17. ledna první letošní bouře. Přihnala se ze severozápadu nad severní Slezsko, kde ji meteorologové potvrdili pomocí satelitu. Vzhledem k nízké teplotě se kromě bouře dočkali obyvatelé Opavska i vydatného sněžení.

Související obsah

​Zprávu o první letošní bouři zveřejnil ČHMÚ na svém facebooku. "Na studené frontě se vyskytují elektrické výboje a zaznamenáváme tak první letošní bouřku," sdělil úřad. Zimní bouřky jsou přitom v Česku vzácností. Objevují se nejčastěji na přechodu studených front, což je případ i této bouře. Studená fronta, která bouři přinesla, bude Česko až do konce týdne ochlazovat.

Meteoroložka Dagmar Honsová upozorňuje na zimní bouře z minulosti, například na tu z února 2019 nebo na předvánoční bouře v prosinci 2018. "Nejedná se však o jev, se kterým se můžeme setkat jen v posledních letech. V kronikách najdeme, že například v roce 1517 se vyskytla zimní bouřka, doprovázená krupobitím a silným větrem," řekla Honsová.

Kdo by ale od první bouřky roku čekal světelné divadlo v podobě roje blesků, ten by byl zklamán. Sněhové bouře totiž blesky šetří. "Blesková aktivita není v těchto situacích tak výrazná jako při klasických letních bouřkách. Spíše tu a tam pár blesků," sdělil ČHMÚ. Na skutečné hromobití si tak budou muset fanoušci bouří ještě počkat.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz