Počasí

Nová výstraha ČHMÚ. Po silném větru přišlo varování před náledím

Nová výstraha ČHMÚ. Po silném větru přišlo varování před náledím
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí rozšířil výstrahu před silným větrem, která platila pro část Česka. Nové varování se týkalo všech krajů a přibylo i další – před náledím.

Meteorologové v pondělí odpoledne zpřísnili výstrahu. "Během pondělního večera a noci na úterý se po přechodu fronty začne rychle ochlazovat a slábnout vítr. Mokré povrchy mohou začít namrzat a místy se může tvořit náledí," varují meteorologové.

Varování před silným větrem platilo do pondělních 19 hodin. "Čerstvý západní až severozápadní vítr může s nárazy dosahovat rychlosti 15 až 20 metrů za sekundu (55 až 70 kilometrů za hodinu), k večeru má od severu slábnout," upozorňovali meteorologové.

Související obsah

Výstraha před náledím platí až do úterní osmé hodiny ranní. "Při poklesu teplot pod bod mrazu se bude lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky," upozorňuje ČHMÚ nyní. Meteorologové varují také před nebezpečím úrazů v důsledku uklouznutí. Na neošetřených komunikacích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Zdroj: ČHMÚ

Hasiči hlásili kvůli větru desítky výjezdů

Silný vítr zaměstnával hasiče po celý den. Zatímco v Jihočeském kraji od rána odklízeli ze silnic jen tři spadlé stromy, jejich kolegové v Moravskoslezském kraji od pondělního poledne až do 16 hodin zasahovali u čtyř desítek událostí. "Nejčastěji se jednalo o popadané větve, polámané a vyvrácené stromy. Hasiči dále provizorně opravovali plechové střešní krytiny, které poškodil nárazový vítr. Nejčastěji k událostem vyjeli hasiči v Ostravě (10), Karviné (9) a Frýdku-Místku (8)," upřesnil mluvčí Lukáš Popp.

V Ostravě v městské části Přívoz vyjeli hasiči k vyvrácenému stromu, který spadl na zaparkovanou dodávku a opřel se o bytový dům. "Hasiči na místě použili k odstranění stromu automobilovou plošinu, ze které postupně odřezávali spadlý strom, který si předtím ale uvázali na hydraulické rameno vyprošťovacího automobilu. Následně strom rozřezali a odstranili ho jak z automobilu a domu, tak i z komunikace, kterou následně do čista uklidili a zprovoznili," dodal Popp.

Na Sněžce už dopoledne dosáhl vítr rychlosti 126 kilometrů za hodinu, což odpovídá síle orkánu. Zastavily se tam proto oba úseky lanovky. V Polsku se pak spolu se studenou frontou objevily i silné bouřky. Meteorologové tam během dvou hodin zaznamenali okolo 4 500 blesků.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz