Domácí

Se zdražením energií lidé nic neudělají. Máte několik možností, radí expert

Ceny energií jdou stále nahoru. Situaci v Česku zhoršuje také skutečnost, že řada dodavatelů krachuje, a klienti se tak následně ocitají v režimu dodavatele poslední instance (DPI). Odborník poradil, na co by si lidé měli dát pozor.

Za energie platíme stále více. Důvodem jsou zejména vysoké ceny na burzách. "Dodavatel může zdražit bez toho, aby se ptal zákazníka. Musí mu to dát však dopředu vědět, minimálně 30 dnů před zvýšením ceny. Navíc jej musí obeznámit také písemně na jeho adresu, SMS zprávou nebo e-mailem. Informaci nestačí zveřejnit na webu," vysvětlil v úterní Snídani s Novou právní expert poradny dTestu Jiří Zelenka.

Se zdražením však zákazník nic neudělá. "Máte možnost to akceptovat, nebo odejít. Nemůžete však u společnosti zůstat za vašich stávajících podmínek," objasnil Zelenka.

Režim dodavatele poslední instance (DPI)

Kvůli ukončení činnosti dodavatelů energií se v poslední době řada zákazníků ocitla v režimu dodavatele poslední instance (DPI). Lidé mohou zůstat v tomto režimu až půl roku. Výhodnější pro ně však je, když si co nejdříve seženou jinou společnost, která jim energie dodá.

Související obsah

"Je důležité se co nejrychleji dostat z toho režimu. Ceny jsou v tomto případě totiž daleko vyšší než u normálních dodavatelů," prozradil Zelenka.

Fixace

Odborníci často lidem doporučují, aby si ceny energií zafixovali. Fixace jim totiž garantuje stejné ceny po určitou dobu. "Nejlepší fixace je aktuálně ta na rok. Na tom se nyní shoduje nejvíce lidí," řekl Zelenka.

Je však důležité upozornit, že cena se může zvýšit i v případě fixace, pokud by do smlouvy vstoupila třetí strana, například stát. Mohla by to způsobit třeba změna DPH.

Na co si dát pozor

Lidé by si však měli dát pozor na různé nekalé praktiky dodavatelů. "Nikomu nic nepodepisujte mezi dveřmi," zdůraznil Zelenka.

Související obsah

Důležité je se zaměřit také na ceníky. Částky jsou tam často totiž uvedené bez DPH. Ty však spotřebitele nezajímají. Podstatná je cena s DPH, která však mnohdy bývá napsána daleko menším písmem.

Zelenka navíc upozorňuje, že je podstatné při podepisování smlouvy mít stanovený začátek dodávky energií. "Zákazník je v režimu DPI a smlouvu podepíše jako normální zákazník, avšak bez informace, kdy začínají dodávky. Společnost jej tak může držet stále v režimu DPI a záleží pouze na ní, kdy jej převede do smluvního režimu. Smlouva totiž nabývá účinnosti dnem zahájení dodávek," uzavřel Zelenka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz